Zapewne nie tylko ja zauważyłam ogromną fascynację nasionami chia, która ogarnęła osoby promujące zdrowy tryb życia. Dlatego też postanowiłam dowiedzieć się, co takiego kryją w sobie te nasiona i dlaczego warto je spożywać. A jak już niejednokrotnie wspominałam najlepiej wiedzy jest szukać w książkach. To właśnie dzięki niedawno przeczytaniej książce, dziś mogę przedstawić wam kilka istotnych faktów dotyczących chia.
5 faktów, które warto wiedzieć o chia.
Co to jest chia?
Jest to roślina z rodziny mięty, pochądząca z Meksyku i Gwatemali. Chia to potoczna nazwa szałwi hiszpańskiej, która sławę zyskała głównie dzięki swoim nasionom. Podobno Aztekowie okreslali szałwię mianem chian, co oznaczało “oleisty”.
Obecnie szałwia hiszpańska uprawiana jest w celach handlowych w większości krajów Ameryki Łacińskiej.
Jakie składniki odżywcze, witaminy i minerały zawierają nasiona chia?
Nasiona chia są bogatym źródłem kwasów tłuszczowych omega-3. Zawierają także takie minerały jak bor, wapń, miedź, jod, żelazo, magnez, mangan, fosfor, molibden, potas, krzem, sód, stront, siarkę i cynk. Szałwia hiszpańska zawiera także witaminę A, B1 (tiaminę), B2 (ryboflawinę), C (kwas askorbinowy), E, cholinę oraz foliany (kwas foliowy), a także witaminę B3, B5, B6, B15, B17, D, K. Szałwia hiszpańska zawiera również 18 spośród 22 aminokwasów.
Czy nasiona chia wpływają na odchudzanie?
Nasiona chia są źródłem niskokalorycznego błonnika pokarmowego (rozpuszczalnego i nierozpuszczalnego). Dwie łyżki stołowe nasion chia zawierają 8,25 grama błonnika. Nasiona te doskonale wchłaniają wodę, pęcznieją w żołądku i zapewniają uczucie sytości, dzięki czemu tracimy apetyt i rezygnujemy z niezdrowych przekąsek.
Jak spożywać nasiona chia, by organizm dobrze je trawił?
Po dotarciu do soków trawiennych w żołądku nasiona chia pęcznieją i zamieniają się w żel, który opóźnia tempo, w jakimenzymy tarwienne przetwarzają węglowodany na cukry. To właśnie dlatego nasiona chia mają tak ogromną wartość dla diabetyków, osób, których poziom cukru odbiega od normy oraz tych, któe odczuwają nadmierne łaknienie.
Po spożyciu nasion chia należy przyjmować dużo płynów. Należy o tym pamiętać ponieważ nasiona wchłaniają duże ilości płynów i jeśli nie dostarczymy organizmowi zapasów żołądek może być narażony na skurcze.
Nasiona szałwi hiszpańskiej można spożywać w całości. Nie ma potrzeby mielenia ich, by organizm mógł przyswoich wszystkie minerały i składniki odżywcze w nich zawarte. Można dodawać je do kefirów, soków, wywarów, sałatek, omletów czy płatków śniadaniowych. Można także wymieszać je z mąką i stosować np. podczas pieczenia chleba, ciast czy pizzy. Niektórzy lubią również nasiona prażone na patelni.
Jak należy przechowywać nasiona chia i jaki jest ich termin przydatności?
Całe nasiona szałwi hiszpańskiej można przechowywać w temperaturze pokojowej nawet kilka lat. Nie ma znaczenia, czy opakowanie jest zamknięte czy w napoczęte. Mielone nasiona mogą być używane przez rok. Można wydłużyć ich termin przydatności przechowując je w szczelnie zamkniętym pojemniku.
Chia. Wayne Coates
Tego wszystkiego i jeszcze wiecej dowiedziałam się z książki “Chia” którą napisał dr Weyne Coates. Książka zawiera najistotniejsze informacje dotyczące szałwi hiszpańskiej, rozwiewa wszelkie wątpliwości, dementuje wiele plotek, które rozsiane są w przestworzach internetu, a wisienką na torcie jest prawie 80 przepisów na pyszne i zdrowe dania, oczywiście z zastosowaniem nasion chia.
Jeśli ktoś lubi zgłębiać wiedzę dotyczącą zdrowia i świadomego odżywiania się powinien sięgnąć po tę pozycję. Powinna po nią sięgnąć również ta osoba, która lubi niecodzienne, fantazyjne posiłki, proste i szybkie w wykonaniu, smaczne, a przede wszystkim zdrowe. Książkę online można zakupić TUTAJ.
Świetnie kompedium wiedzy. Uwielbiam sprawdzone informacje i przepisy kulinarne polecane przez specjalistów. Mam już tę książkę na liście zakupowej.
Dzięki za ten tekst, bo czuję się dzięki niemu o wiele mądrzejsza!
Uwielbiam chia od kiedy je odkryłam zajadam się nimi, aczkolwiek obawiam się, że wersja w mleku kokosowym nie jest już tak niskokaloryczna.
super! Nie wiedziałam, że są takie zdrowe. Muszę spróbować 🙂
Nasiona świetnie sprawdzają się do deserów, fajnie, że je promujesz 🙂 także polecam 😉
U mnie najczesciej gosci w deserkach 😀
Szaleństwo z chia mam już za sobą, jednak w dalszym ciągu jest ona obecna w
Mojej kuchni. Akurat jestem przed śniadaniem, a Twój wpis przypomniał mi, że mam jeszcze Trochę chia w słoiczku. Idę jeść. Buziaki!
Używam do bardzo różnych potrwa, od sałatek, przez mięsa po desery tak więc polecam 😀
Był kiedyś szał na chia – ja oczywiście nie dałam się ponieść temu szałowi. Natomiast niedawno kupiłam bułkę z chia i tam mi posmakowała, do tego była bardzo pożywna 😉 Teraz kupiłam ciastka z chia i zastanawiam się nad potrawami z tymi nasionami.
Muszę to kiedyś wypróbować! 😀
Być może zdrowa ale mnie osobiście przynajmniej w wersji deserowej nie podeszła.
Kupiłam nasiona chia i sok z nasionami. Zaczynam się powoli z nimi zaprzyjaźniać 🙂
Bardzo ciekawy i przydatny wpis napewno wypróbuję
Ciekawie opisane. Jak mam być szczera, myślałam, że to kolejna “moda” i nic więcej, ale widzę, że dużo pożytki za sobą niesie 🙂