Cukier – cichy zabójca. Jak pozbyć się uzależnienia od największej trucizny naszych czasów?

Cukier. Rany, jak my go wszyscy uwielbiamy. W każdej postaci i już od dziecka. Który maluch wybierze zamiast lizaka drzewko brokuła? Które dziecko podczas spaceru sięga z apetytem po kawałek marchewki zamiast po biszkopta czy inne ciasteczko? Cukier czai się na nas wszędzie, ale co z tego skoro wszyscy uwielbiamy skłodki smak. Bo cukier to nie tylko białe kryształki, które dodajemy do herbaty. Ten spryciarz czai się na nas pod kilkudziesięcioma innymi nazwami. A dzięki książce Cukier – cichy zabójca dowiedziałam się o nim czegoś jeszcze. 

Cukier - cichy zabójca

Każdego roku statystyczniy Amerykanin spożywa w wysoko przetworzonych produktach spożywczych 80 kg cukru. (…) Równocześnie wiadomo, że 40-50% dorosłych Amerykanów będzie miało cukrzycę. (…) Leczenie zdiagnozowanych pacjentów kosztuje rocznie ok, 174 mld dolarów.

Brzmi przerażająco prawda? To tylko fragment książki Cukier – cichy zabójca i jeden z licznych faktów potwierdzających negatywny wpływ cukru na nasz organizm. Czytając ją byłam przerażona, przestałam czuć się bezpiecznie i poczułam, że moje życie jest naprawdę bardzo zagrożone. Pierwszy raz książka wywołała we mnie takie emocje. Być może dlatego, że to ja byłam jej główną bohateką. Te wszystkie dane, powiązania spożywania nadmiaru cukru z wieloma schorzeniami, których można uniknąć, a na pewno zminimalizować ich skutki, sprawiły, że zaczęłam zastanawiać się jak jeszcze bardziej mogę chronić siebie i swoją rodzinę.

książka Cukier - cichy zabójca

Cukier – cichy zabójca jest intrygującym kryminałem, którego Autor demaskuje połączone wpływy przemysłu spożywczego, wysoko przetworzonej żywności, marketingu, szlachetnej w intencjach, lecz błądzącej, naukowej dietetyki oraz indywidualnych uzależnień od przyjemnego smaku węglowodanów, stawiające cukier na pierwszym miejscu listy substancji sprzyjających powszechnym chorobom i dolegliwościom.” w przedmowie podsumowuje książkę profesor neurochirurgii i i chirurgii plastycznej A. Lee Dellon.

Książka podzielona jest na 3 części:

Część I: Słodka Pułapka

Już pierwsze strony książki rozkładają na łopatki ilością wiedzy i porażających informacji. Dowiadujemy się, jak przewlekłe stany zapalne niszczą układ nerwowy, jak wpływ na stany zapalny ma cukier, czym jest tajemniczo brzmiący dwustukilowy kanarek, jak diagnozować stany przedcukrzycowe, jaki związek z cukrem ma choroba Alzheimera, metatarsalgia Mortona czy autyzm.

Część II: Pociąg Donikąd

Z tej części dowiadujemy się, czy nasze nerwy są już w stanie zapalnym, poznajemy pięć stadiów neuropatii obwodowej i na co się narażamy łagodząc ból. Ta część to kolejna porcja, niezbyt przyjennych faktów, które szeroko otwierają nam oczy.

Część III: Co nas powstrzymuje?

Tu czytamy o uzależnieniu od cukru, poznajemy metody walki z nałogiem. Tak, naszą sympatię do słodkości można nazwać nałogiem. Poznajemy kałamstwa o tłuszczach i dowidadujemy się co powinniśmy jeść, skoro większość produktów w swoim składzie zawiera cukier.

Cukier - cichy zabójca książka

Z książki dowiadujemy się, że czytając etykiety, powinniśmy odrzucać artykuły, w których wśród pierwszych pięciu składników pojawia się któraś z następujących nazw: cukier brunatny, cukier buraczany, cukier daktylowy, cukier inwertowany, cukier karobowy, cukier kokosowy, cukier palmowy, cukier słodowy, cukier trzcinowy, dekstroza, dekstryna, fruktoza krystaliczna, glukoza, karmel, koncentrat soku owocowego, maltodekstryna, maltoza, melasa trzcinowa, melasy, miód, muscovado, nektar z agawy, odparowany sok trzcinowy, odparowany sok trzcinowy krystaliczny, odparowany cukier trzcinowy, rapadura, słodzik kukurydziany, słód jęczmienny, sukanat, syrop klonowy, syrop kukurydziany, syrop kukurydziany granulowany, syrop kukurydziany wysokofruktozowy, syrop zwyczajny (elementarny), syrop skrobiowy, syrop uszlachetniony, syrop z ciemnego ryżu, syrop z sorgo (prosa afrykańskiego), syrop złocisty, syrop z suszonego owsa, turbinado.

Cóż, książka na pewno nie jest dla każdego. Nie jest to też książka, przy której można się zrelaksować w długi jesienny wieczór po ciężkim dniu pracy. Jest to niezbędna lektura dla osób, które chcą żyć świadomie, eliminować zagrożenia i zrozumieć mechanizmy wiążące dostarczanie cukru organizmowi z ryzykiem wielu schorzeń, które pozostawią długotrwałe lub nieodwracalne skutki w naszym organizmie. Należy też pamiętać, że uciekanie przed tą wiedzą nie uchroni nas przed ryzykiem zachorowania. Warto żyć i odżywiać się świadomie. 

Książka dostępna jest w formie papierowej TUTAJ oraz w formie e-booka TUTAJ

11 komentarzy

  1. Bardzo wartościowy artykuł. Chętnie kupię sobie tę książkę, aby zagłębić się w temacie. Bardzo mnie zainteresowały różne odmiany cukru. Od kilku lat świadomie nie słodzę i nie było mi z tym na początku łatwo. Ale cukier tak jak napisałaś, jest wszędzie. I nie da się go zupełnie wykluczyć..

  2. Staram się ograniczać – i o wiele łatwiej przychodzi mi to właśnie Teraz, w okresie jesienno-zimowym. Latem zdecydowanie za dużo pokus. A z moją insulinoopornoscia powinnam mieć się na baczności.

  3. Ja dopiero przy małym dziecku zaczęłam rozumieć, jak wiele jest cukru i soli w zwyczajnych produktach. Niesamowite, że już pierwsze produkty dla niemowląt potrafią być dosładzane! Warto czytać etykiety, a książka, o której piszesz również wydaje się być wartościową lekturą

  4. Ciekawy temat. Na szczęście udało mi się przestać słodzić kawę i herbatę, ale zdaje sobie sprawę ile cukru jest w innych produktach, które spożywamy na codzień. Trzeba walczyć z tym zabójcą!

  5. Bardzo ciekawa lektura, zwłaszcza e tych czasach gdy wszystko przepełnione jest chemią i cukrem 🙂
    My w domu staramy się go ograniczać.
    Buziaki.

  6. Temat bardzo fajny, ale ja mimo wszystko z pewnością nie zamierzam rezygnować z cukru. 🙂

  7. A ja nie używam cukru od kilku lat i wcale mi go nie brakuje 🙂

  8. Wystarczy zjeść naturalne owoce i warzywa, a później spróbować, produkt, który zawiera warzywa i owoce…od razu wyczuje się niesamowitą intensywność smaków. Ja osobiście nie lubię “docukrzonych” owoców czy wzmocnionych dużą ilością sosów czy soli warzyw. Ale wiem, że trudno się przestawić na naturalny smak produktów. Mam nadzieję, że książka w tym pomoże 🙂

  9. Cukier – biała śmierć, wiele osób na niego tak mówi. W naszym ciele potrafi naprawdę zrobić wielkie spustoszenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *