Jedz mądrze. Fakty i mity o zdrowym odżywianiu

Kiedyś bardzo lubiłam powiedzenie “wiem wszystko o odchudzaniu, przecież robiłam to już tysiące razy”. Sporo w tych słowach prawdy, nie sądzisz? A wiesz, czemu tak jest? Ponieważ wielokrotnie dopada nas rezygnacja. Tracimy motywację, kiedy efekty nie są tak dostrzegalne, jak byśmy tego chciały i zwyczajnie odpuszczamy. Często efekty nie są widoczne ponieważ nie potrafimy przesiać przeczytanych czy usłyszanych informacji. Bazujemy na nierzetelnych źródłach, słuchamy wskazówek, które nie gwarantują efektów. By pomóc przesiać fakty od mitów na temat odchudzania i odżywiania powstała książka Jedz mądrze. Fakty i mity o zrowym odżywianiu napisana przez Magdalenę Omilianowicz (dziennikarka, autorka książek reporterskich) oraz lek. Katarzynę Świątkowską (lekarka, autorka bestsellerowych książek). 

jedz mądrze

Jedz mądrze…. czyli jak?

Należy zacząć od tego, że żadna dieta nie zapewni satysfakcjonujących, a przede wszystkim trwałych efektów, jeśli będzie stosowana okresowo. Wyłącznie zmiana nawyków żywieniowych wpłynie na poprawę naszego samopoczucia i sylwetki. To w teorii, a jak to wygląda w praktyce? O tym właśnie opowiadają autorki książki “Jedz mądrze. Fakty i mity o zdrowym odżywianiu”.

Książka odpowiada na kilka istotnych pytań, które często mają kluczowe znaczenie w procesie odchudzania. Przede wszystkim uświadamiają, że otyłość to przewlekła choroba, wiążąca się z wieloma konsekwencjami zdrowotnymi, a nie tylko defekt kosmetyczny. Uświadomienie sobie ryzyka chorób (ryzyko zachorowania na cukrzycę, stany zapalne, wysokie ciśnienie tętnicze, podwyższony cholesterol, problemy z cerą, osłabiona kondycja to tylko kilka z nich) u wielu osób staje się większą motywacją do schudnięcia niż stanie przed lustrem.

Ruch jest w stanie zastąpić prawie każdy lek, ale wszystkie leki razem wzięte nie są w stanie zastąpić ruchu.

Nie jest tajemnicą, że ruch to zdrowie. Nie dziwi więc fakt, że te słowa zostały uznane przez autorki książki za prawdę, a nie mit. Tyle tylko, że w sposób jasny i klarowny uświadamiają nam, jaki jeszcze wpływ na zdrowie ma aktywność fizyczna, poza tym, że wspomaga odchudzanie.

jedz mądrze książka

Fakty i mity o zdrowym odżywianiu

“Jedz mądrze. Fakty i mity o zdrowym odżywianiu” śmiało mogę nazwać pakietem startowym dla każdej osoby, która rozpoczyna swoją podróż po zdrowie, wymarzoną sylwetkę, czy zmianę nawyków żywieniowych, ponieważ znajdzie w niej odpowiedzi na wszelkie nurtące pytania, a jednocześnie będzie miała pewność, że informacje, z którymi się zapoznała pochodzą z wiarygodnego, popartymi badaniami źródła. To również rzetelne źródło wiedzy dla osób, które już tę walkę podjęły, ale z powodu nieświadomie popełnianych błędów tkwią w martwym (i niezwykle demotywującym) punkcie.

Bezglutenowy biznes ma się świetnie, chociaż nie ma ŻADNYCH medycznych dowodów na to, że dieta bezglutenowa pomoże w czymkolwiek osobie niemającej wskazań medycznych do jej stosowania. Raczej może ZASZKODZIĆ. I wcale nie oznacza zdrowszego sposobu odżywiania. Jeśli porzucimy zawierające gluten ciasteczka i piwo i zastąpimy i zastąpimy je wersjami bezglutenowymi, ale nie stracimy na wadze, ani nie poczujemy się lepiej.

Książka napisana jest w formie wywiadu. Padają pytania, które często same zadajemy wyszukiwarce lub chciałybyśmy zadać np. dietetykowi, gdybyśmy w końcu znalazły czas, by się do niego wybrać. Poruszane są dość istotne kwestie, z którymi mamy styczność każdego dnia. Mianowicie, autorki poruszają tematy kreowanych w mass mediach metod jakże popularnego w ostanich latach bycia fit, obalają mity i przekonują, by nie wierzyć w obietnice zawarte w reklamach.

W książce “Jedz mądrze” odnajdziemy odpowiedzi na takie pytania jak: czy dieta bezglutenowa to sposób na szczupłą sylwetkę? co należy wiedzieć o celiakii? czy picie herbaty wpływa na odchudzanie? co oznacza detoks w sensie medycznym? czy diety oczyszczające działają? czy tłuszcz może odchudzać? czy istnieje dieta cud? co wpływa na insulinoodporność? co to jest gęstość kaloryczna?

fakty i mity o odchudzaniu

Z tak poukładanymi informacjami i wiedzą, której wielu z nas brakuje, zwłaszcza na początku naszej przygody z wprowadzaniem zmian w swoim stylu życia i sposobie odżywiania się, mamy znacznie większą motywację i świadomość tego, jakie są potrzeby naszego organizmu, czego możemy się po nim spodziewać podczas tych zmian oraz na co należy zwrócić szczególną uwagę, jeśli efekty się nie pojawiają.

Cieszę się, że książka trafiła w moje ręce, że mogłam uporządkować wiedzę, którą posiadam, uzupełnić braki i przede wszystkim przypomnieć sobie najistotniejszą kwestię. Mianowicie: w odchudzaniu nie ma dróg na stróty!

Chciałabym jeszcze zauważyć, że nie jest to książka o odchudzaniu. Oczywiście, pojawiają się o nim wzmianki dość często, jednak autorki skupiają się na temacie zdrowego odżywiania, a jak wiadomo, zdrowe nawyki to również odpowiednia waga. Dlatego też nie należy się sugerować, że książka przeznaczona jest wyłącznie dla osób walczących z nadwagą. “Jedz mądrze” przeznaczona jest dla każdego, kto jest świadomy ryzyka wiążącego się z prowadzeniem niezdrowego trybu życia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *