Świadomość konsumentów rośnie z każdym dniem. Niemal normą stało się już czytanie przez nas etykiet i wybieranie produktów (nie tylko spożywczych, ale również kosmetycznych), które bazują na naturalnych składnikach, które przecież są równie skuteczne (a na pewno zdrowsze i bezpieczniejsze), co ich “chemiczne zamienniki”. Naturalne składniki w kosmetykach sprawiły, że bardzo chętnie same eksperymentujemy tworząc własne kosmetyki diy i receptury lecznicze. To właśnie z myślą o osobach pragnących zgłębiać właściwości ziaren, owoców, minerałów, olejków i ziół powstał “Atlas naturalnego piękna”.
Naturalne składniki w kosmetykach
- aloes – jest bogaty w witaminę A, która stymuluje odnowę komórkową oraz eliminuje przebarwienia. Zawiera również witaminę C wspierającą mikrokrążenie w skórze, oraz witaminę B i E, pomagające skórze zwalczać stres oksydacyjny. Za sprawą dużej zawartości minerałówpierwiastków śladowych i aż siemnastu aminokwasów aloes łągodzi skutki oparzeń słonecznych, odżywia, wygładza i regeneruje skórę. Wśród domowych mikstur aloes najczęściej jest wykorzystywany do przygotowania balsamu po opalaniu, serum wygładzającego worki pod oczami oraz maseczki wygładzającej włosy i zwalczającej ich wypadanie.
- argan – zawiera antyoksydanty chroniące komórki przed działaniem wolnych rodników. Olej arganowy poprawia mikrokrążenie, wzmacnia ochronę antyoksydacyjną. Popularne receptury z zastosowaniem oleju arganowego, które można wykonać samodzielnie w domu to: lecznicze serum do twarzy, maseczka na twarz i dekolt, szampon.
- wąkrotka azjatycka – zwalcza wolne rodniki, działa antyoksydacyjnie, pobudza komórki, zapobiega ich degeneracji, wspiera mikrokrążenie. Ma wlaściwości przeciwzapalne, gojące i udrażniające. Działa zbawiennie zarówno na skórę, jak i włosy. Wykorzystuje się ją do przygotowania szamponu wzmacniającego i zwalczającego wypadanie włosów, łagodzącego balsamu do podrażnionej skóry oraz kompresu na egzemę.
- rumianek – działa przeciwzapalnie oraz kojąco. Przyspiesza gojenie się ran, likwiduje podrażenienia i zaczerwienienia. Ma działanie rozjaśniające i zmiękczające włosy. Stosuje się go do przygotowania uspokajającej kąpieli, oczyszczającej i wzmacniającej kąpieli dla paznokci oraz kojącego zabiegu dla ząbkujących niemowląt.
- glinki – ma właściwości bakteriobójcze, antyseptyczne oraz pobudzające odnowę komórek. Ma dla skóry działanie lecznicze i zmiękczające. Z jej użyciem można wykonać remineralizującą kąpiel, oczyszczającą maseczkę do twarzy czy okład na ciało (body wrap).
- konopie – działają kojąco, eliminują podrażnienia oraz zaczerwienienia. Choć stanowią niezwykle kontrowersyjny temat ich popularność rośnie i coraz częściej producenci kosmetyków zamieszczają je w swoich recepturach. Olejek z konopii działa uspokajająco, wyciszająco, zwalcza wiele dolegliwości.
- jojoba – działa wzmacniająco na naskórek, łagodzi stany zapalne, wspomaga zachowanie elastyczności skóry, przyspiesza proces gojenia się ran. Ma również działanie zmiękczające. Jest bogaty w kwasy omega-9. Z olejku jojoba można przygotować szybko wchłaniający się olejek do masażu lub maseczkę oczyszczającą dla podrażnionej skóry głowy.
- lawenda – wpływa pozytywnie na układ nerwowy, działa uspokajająco, wyciszająco, zwalcza stres, bezsenność, bóle głowy. Posiada właściwości przeciwzapalne, rozkurczowe i uspokajające. Stosuje się ją do leczenia ran i oparzeń. Często sięgają po nią osoby ze zdiagnozowaną egzemą. Można wykorzystać ją do przygotowania oczyszczającej kąpieli parowej twarzy, kąpieli uspokajającej na poprawę nastroju lub poduszeczki nasennej.
- czarnuszka – posiada właściwości przeciwzapalne, chroni skórę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, zapobiega również jej wysuszaniu. Ponadto odżywia skórę, przyspiesza proces gojenia się zadrapań i podrażnień. Posiada właściwości antyoksydacyjne i przeciwzapane. Stosuje się ją zarówno do pielęgnacji skóy i włosów. Przygotować z niej można maseczkę oczyszczającą oraz wzmacniający i stymulujący olejek do włosów.
Opisy tych i wielu innych składników kosmetyków można odnaleźć w książce “Atlas naturalnego piękna”.
Atlas naturalnego piękna
“Atlas naturalnego piękna. Francuskie receptury dla twojej urody“, którego autorami są Victoire de Taillac i Ramdane Touhami to zbiór ponad 80 składników z całego świata (owoców, minerałów, ziół, olejków i ziaren) oraz około 200 receptur do samodzielnego wykonania z ich zastosowaniem. To także odrobina historii, abyśmy mogły dowiedzieć się skąd zostały sprowadzone, kto zapoczątkował ich stosowanie i jakie dawniej dolegliwości nimi leczono.
Atlas jest zdecydowanie niezbędną lekturą dla każdego, kto choć odrobinę interesuje się recepturami kosmetyków, działaniem ziół, ich właściwościami i wpływem na organizm. Ogromną dawkę wiedzy i inspiracji odnajdą w nim również osoby, które tworzą domowe maseczki, kompresy, kremy i inne.
Wszystkie zaprezentowane mikstury oparte są o wiedzę i doświadczenie słynnej paryskiej firmy kosmetycznej L’Officine Universelle Buly, której twócami są autorzy tejże książki. Atlas wydany jest z niezwykłą dbałością o każdy detal. Można chyba nawet śmiało powiedzieć, że z typową dla Francuzów dbałością o każdy detal.
“Atlas naturalnego piękna” dostępny jest na stronie księgarni Znak -> TUTAJ
Warto znać właściwości takich składników, bo są bardzo dobre.
Naturalne kosmetyki są dużo lepsze niż te że sztucznymi składnikami.
świetna książka i bardzo przydatna, zwłaszcza dla kogoś kto uwielbia różne ziołowe miksturki i szuka inspiracji
Książka bardzo praktyczna i warto ją mieć na swojej półce, ale muszę to powiedzieć, zdjęcie nieziemskie. Jej, jaki klimat <3