Będąc dzieckiem uwielbiałam bajkę Było sobie życie. Pewnie wiele z was ją pamięta. To było dla mnie niesamowite, jak wiele czynników wpływa na nasze samopoczucie i prawidłową pracę organizmu. Jak wiele “zespołów” jest odpowiedzialnych za to, że możemy prawidłowo funkcjonować. Ta fascynacja organizmem człowieka powróciła do mnie gdy sięgnęłam po pierwszą część serii Leczenie odżywianiem, o której pisałam w artykule Refluks. Recenzja książki Kimberly A. Tessmer. Dziś opowiem wam o tym jak zadbać o zdrowe jelita na podstawie książki Kimbely A. Tessmer Zdrowe jelita.
“Naukowcy wiedzą, że zdrowie układu pokarmowego ma bezpośredni wpływ na zdrowie całego organizmu i vice versa. Niektóre bakterie zamieszkujące jelita są konieczne do wzmocnienia układu immunologicznego, inne natomiast mogą być szkodliwe i wywoływać stany zapalne. Zachwianie równowagi między tymi dwoma typami bakterii może prowadzić do różnego rodzaju problemów zdrowotnych (nie tylko związanych z przewodem pokarmowym), w tym otyłości, alergii, astmy, zapalenia stawów, chorób autoimmunologicznych, nowotworu jelita grubego, cukrzycy i wielu innych. (…) Choroby te mogą być oznaką zlej kondycji flory bakteryjej lub konsekwencją problemów z układem pokarmowym. Zastosowanie się do porad i korzystanie z informacji zawartych w tej książce powinno pomóc zapobiec rozwinięciu się większości z wymienionych chorób lub leczyc je przy użyciu jak najmniejszej ilości leków.”
Jak zadbać o zdrowe jelita?
- jedz bardziej naturalnie. Aby uniknąć objawów takich schorzeń jak zespół jelita drażliwego, refluks, wczody itp. należy zrezygnować ze spożywania przetwarzanej żywności. Warto dodać do diety więcej warzyw, owoców, orzechów, nasion i pełnych ziaren. Należy wybierać zdrowsze produkty, a słodkie napoje wymienić na wodę.
- zwiększ dzienne spożycie błonnika. Jedząc orzechy, ziarna, pełne zboża, nasiona i np. fasolę zwiększamy dzienne spożycie błonnik, który wpływa korzystnie na trawienie, pomaga w wypróżnianiu, leczy i zapobiega zatwardzeniom i biegunkom, zmniejsza ryzyko kamicy żółciowej i nerkowej, hemoroidów.
- ogranicz spożycie cukrów dodanych. Dodanych, czyli takich, które mają poprawić smak już po przygotowaniu produktów gotowych do spożycia. Nadmiar cukru wzmaga rozwój szkodliwych bakterii, które rozmnażają się nie pozostawiając miejsca pożytecznym bakteriom.
- wybieraj pełne ziarna. Ziarna poddawane obróbce tracą niezbędne witaminy, minerały i błonnik. Do pełnych ziaren zaliczamy pszenicę, żyto, orkisz, ryż, kukurydzę, owies. Warto swoją dietę wzbogacić o owsiankę, brązowy i dziki ryż, otręby, kuskus pełnoziarnisty, kaszę bulgur, kaszę jaglaną, komosę ryżową.
- osiągnij i utrzymaj prawidłową wagę. Wyliczając swoje BMI (pomiar wagi w odniesieniu do wzrostu) można ustalić jaka waga jest dla organizmu najzdrowsza. Utrzymanie prawidłowej wagi zmniejsza dolegliwości jelitowe.
Co zawieta książka Zdrowe jelita Kimbely A. Tessmer
Rozdział 1. Rozwiewamy wątpliwości dotyczące zdrowia układu pokarmowego
Rozdział 2. Znaczenie odżywiania dla zdrowia układu pokarmowego
Rozdział 3. Zmiany w diecie i stylu życiua w pięciu krokach
Rozdział 4. 10 produktów zakazanych i 10 produktów wskazanych dla zdrowia układu pokarmowego
Rozdział 5. Planowanie jadłospisu i przewodnik po zakupach
Rozdział 6. Jadłospis na 14 dni i gromadzenie zapasów
Kimberly A. Tessmer znów nie zawiodła. Książka poza konkretną wiedzą dotyczącą układu pokarmowego, jego potrzeb i funkcjonalności zawiera także praktyczne informacje. Nie jesteśmy pozostawione same sobie nie wiedząc co dalej zrobić z wiedzą zawartą w książce, ponieważ dwa ostatnie rozdziały jasno nakreślają nam jak komponować posiłki, jakie produkty wybierać, na co zwracać uwagę przeglądając etykiety produktów.
Otrzymujemy także gotowy jadłospis na 14 dni oraz pełną listę produktów, w które warto się zaopatrywać z podziałem na owoce, warzywa, zboża, ryby/skorupiaki, mięso, nabiał, zioła i przyprawy i oleje.
Książkę Zdrowe jelita Kimbely A. Tessmer można nabyć TUTAJ