O to, czym są oryginalne zioła szwedzkie wystarczy spytać nasze babcie. One doskonale wiedzą, jak wykorzystać odpowiednie mieszanki ziół do leczenia codziennych dolegliwości czy sporadycznie przytrafiających się dolegliwości. Zapewne osoby zgłębiające tajniki ziołolecznictwa doskonale znają kompozycję ukrytą pod nazwą ziół szwedzkich, zaś ci którzy jeszcze o nich nie słyszeli, niezwłocznie powinni naprawić swój błąd.
Oryginalne zioła szwedzkie to preparat zawierający w swoim składzie w przeważającej mierze składniki goryczkowe i aromatyczno-gorzkie, a także olejki eteryczne. Wszystkie składniki dzięki swoim nieocenionym właściwościom wpływają na procesy trawienne, a ściślej rzecz ujmując wspomagają pracę przewodu pokarmowego tj. pobudzają wydzielanie soków trawiennych (żółci, śliny, soku żołądkowego), zatem ułatwiają przyswajanie składników pokarmu. Ponadto zioła szwedzkie wpływają również korzystnie na apetyt, pomagają wyeliminować problemy żołądkowo-jelitowe, zaparcia, kolki i wzdęcia.
Oryginalne zioła szwedzkie – skład i działanie
Zioła szwedzkie Langsteiner to kompozycja aż 14 ziół, a wśród nich znalazły się:
- wyciąg z korzenia arcydzięgla – korzystnie oddziałuje na układ trawienny, nerwowy i oddechowy, okazuje się pomocny w prawidłowej pielęgnacji skóry i włosów. Za sprawą jego balsamicznego zapachu korzeń dzięgla używany jest również do aromatyzacji ciast, piwa i prozdrowotnych nalewek.
- wyciąg z mirry – stymuluje trawienie poprzez zwiększenie aktywności gruczołów trawiennych. Ponadto mirra jest środkiem przeciwdrobnoustrojowym, który daje ukojenie błonom śluzowym, często stosuje się ją również w płukankach pochwy. Pomaga rónież zwalczyć infekcje poprzez zwiększenie liczby białych krwinek atakujących obce drobnoustroje. Ma także leczniczy wpływ na słabe tętno i zimną skórę.
- wyciąg z owoców orzecha włoskiego – wspomaga pracę jelit, wpływa na prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego, może mieć korzystny wpływ na utrzymanie prawidłowej masy ciała, zmniejsza także ryzyko wystąpienia choroby wieńcowej, miażdżycy czy cukrzycy. Wpływa również na obniżenie poziomu cholesterolu.
- wyciąg z kłącza ostryżu długiego – pomaga zachować zdrową wątrobę, wspomaga jej funkcjonowanie oraz wspiera procesy trawienne, działa rozkurczowo na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego, zwiększa wydzielanie i przepływ żółci (działanie żółciotwórcze i żółciopędne).
- wyciąg z korzenia goryczki – zwiększa łaknienie, pobudza wydzielanie śliny oraz soków trawiennych (żołądkowego, trzustkowego i jelitowego) oraz żółci. Działa także immunostymulująco. Posiada również właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze.
- wyciąg z korzenia mniszka lekarskiego – wspiera prawidłowe funkcjonowanie wątroby i dróg żółciowych, wspomaga wytwarzanie żółci przez wątrobę, a także ułatwia jej przepływ przez drogi żółciowe do dwunastnicy.
- wyciąg z ziela piołunu -wspiera zwalczanie niestrawności i wszelkiego rodzaju nieżyty żołądka, sprawdza się przy objawach wskazujących na nieprawidłowe funkcjonowanie układu trawiennego, np. w przypadku zgagi, wzdęć, uczucia ciężaru w żołądku, odbijania. Zwalcza także problemy z wątrobą i woreczkiem żółciowym, ponieważ pomaga odprowadzać żółć do dwunastnicy, a ponadto przyspiesza przemianę materii oraz posiada właściwości oczyszczające.
- wyciąg z owoców pomarańczy gorzkiej – korzystnie wpływa na prawidłową masę ciała, pobudza i przyspiesza metabolizm, usprawnia funkcjonowanie przewodu pokarmowego oraz przyspiesza procesy trawienne.
- wyciąg z kory cynamonu – wspomaga regulację poziomu cukru we krwi, w związku z tym ma związek z tworzeniem się insuliny w trzustce, jest bogatym źródłem przeciwutleniaczy, pobudza apetyt i wpływa korzystnie na eliminację niestrawności.
- wyciąg z korzenia tataraku – doskonale sprawdza się przy dolegliwościach układu pokarmowego, m.in. niestrawnościach, nieżytach żołądka, wrzodach, kolkach jelitowych, ponadto działają antyseptycznie, przeciwwirusowo, przeciwgrzybiczo i antybakteryjnie.
- wyciąg z gałki muszkatołowej – wspiera perystaltykę przewodu pokarmowego, zwalcza dolegliwości trawienne, poprawia apetyt, łagodzi objawy biegunki.
- wyciąg z owocu kardamonu – działa rozkurczająco na żołądek, pobudza wydzielanie soków trawiennych, wspiera walkę z nieżytem żołądka, a ponadto eliminuje szkodliwe dla organizmu bakterie H. pylori, będące przyczyną powstawania wrzodów.
- wyciąg z kłącza imbiru – pomaga w utrzymaniu prawidłowego poziomu glukozy we krwi, przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego.
- wyciąg z kwiatu dziewanny – wykazuje właściwości wzmagające procesy wchłaniania oraz pobudza wydzielanie soku żołądkowego, jelitowego i żółci.
Oryginalne zioła szwedzkie Langsteiner można nabyć w szklanej butelce o pojemności 100ml, 250ml, 500ml lub 1000ml. Można zatem samodzielnie zdecydować, jaka ilość płynnej mieszanki ziół jest dla nas najekonomiczniejsza. Warto jednak, przed dokonaniem zakupu wiedzieć, że zawartość alkoholu w ziołach szwedzkich wynosi 0,49% obj. Produkt nie powinien być stosowany przez kobiety w ciąży i karmiące piersią. Ponadto, osoby z takimi dolegliwościami jak niewydolność nerek, niedrożność jelit, nadciśnienie lub uszkodzenie wątroby przed rozpoczęciem kuracji powinny skonsultować się z lekarzem. Nie powinny stosować go osoby kierujące pojazdami. Codzienne stosowanie produktu nie powinno trwać dłużej niż 14 dni.
nie słyszałam o nich wcześniej, ale pewnie dlatego, że nie interesowalam się tematem. super sprawa, posiadanie takich w domu.