Masaż tajski jest często polecany osobom pozbawionym energii i odczuwającym zmęczenie. Daje niesamowitą ulgę osobom, które na co dzień pracują w stresie i są narażone na prace w niekorzystnych warunkach dla ciała i ducha, bowiem odpręża ciało, działa na nie rewitalizująco, a także rozciąga i rozluźnia mięśnie, pomagając zredukować napięcia. Ponadto masaż tajski z zastosowaniem ziołowych olejków pozytywnie wpływa na skórę.
Jak przebiega masaż tajski?
Osoba, która poddaje się masażowi tajskiemu zazwyczaj ubrana jest w luźne, wygodne ubranie. Leży na specjalnym materacu o umiarkowanej miękkości. Masażysta w trakcie masażu używa dłoni, łokci, kciuków, przedramion oraz stóp. Większa część masażu przebiega po tzw. liniach Sen, co znajduje swoją analogię, podobnie jak meridiany czy hinduskie kanały Nadi(joga).
W trakcie masażu przyjmuje się wiele pozycji tj. leżenie przodem, tyłem, bokiem, pozycja siedząca i odwrócona. Pełna sesja masażu tajskiego winna trwać 120 minut (lub więcej). W trakcie jego trwania w sposób rytmiczny następuje ucisk i rozciągnięcie całego ciała. Wszystko odbywa się zgodnie z wielowiekową tajską procedurą.
Masaż tajski – rodzaje
-masaż tajski klasyczny (tradycyjny) – zawiera elementy akupresury, masażu shiatsu, ajurwedy oraz jogi pasywnej. Jego cechą charakterystyczną jest użycie przez masażystów rąk, łokci, stóp i przedramion.
– masaż olejkowy (aromaterapia) – najczęściej stosowanymi olejkami podczas aromaterapii są: olejki z drzewa sandałowego, różanego, miętowego, lawendy, pranjipani, ylang-ylang. Ten rodzaj masażu pobudza krążenie limfy, co korzystnie wpływa na układ odpornościowy, ujędrnienie skóry, a także na odprężenie.
– masaż pleców, ramion, głowy (częściowy) – jest polecany osobom ciężko pracującym, narażonym na codzienny wysiłek i stres. Masaż uwalnia od napięcia w mięśniach i ucisków w okolicach kręgosłupa. Korzystają z niego osoby borykające się z bólem pleców, ramion i karku.
– masaż stemplami ziołowymi (zabieg przeciwzapalny) – łączy w sobie aromaterapię, terapię termiczną oraz akupresurę. Gorące stemple wypełnione aromatyczną mieszanką ziół pokonują stany zapalne i świetnie radzą sobie z wszelkimi infekcjami, przeziębieniem i zmęczeniem. Wysoka temperatura stempli wpływa pozytywnie na rozmasowanie i rozciągnięcie napiętych mięśni.
– tajski masaż świecą (ciepłym olejkiem) – ciepły, aromatyczny olejek ze stopionej świecy, którym wykonywany jest masaż pobudza zmysły i wprowadza w stan głębokiego odprężenia i relaksu. Po zabiegu skóra pozostaje miękka i aksamitna. Powstałe na bazie naturalnych olejków (olej sojowy, z nasion konopi, ryżu, winogron, pestek moreli) świece doskonale wpływają na wygląd i zdrowie skóry, z kolei sam masaż i zastosowanie aromaterapii leczą umysł i ciało.
Masaż tajski – przeciwwskazania
Masaż tajski nie powinien być wykonywany kobietom w ciąży, a także w przypadku takich schorzeń jak miażdżyca, krwotoki, osteoporoza,wady serca, tętniaki, zapalenia szpiku kostnego czy złamania kości. Nie powinien być także wykonywany osobom dotkniętym chorobami nowotworowymi i zakaźnymi.
Nie zawsze jednak przeciwwskazania muszą oznaczać całkowitą rezygnację z masażu. Niekiedy wystarczy wykluczyć tylko niektóre jego rodzaje. Przykładowo nic nie stoi na przeszkodzie, by kobiety w ciąży poddały się masażowi stóp lub dłoni, a osoba z kontuzją np. kolana nie mogła skorzystać z masażu ramion, głowy czy kręgosłupa.
to zdecydowanie coś dla mnie hihi
kochana, chyba dla każdej z nas 😀
to zdecydowanie coś dla mnie hihi muszę chyba skorzystać
aż się podwójnie kliknęło. rozmarzyłaś się chyba 😀 😀 😀
zaintrygowała mnie aromaterapia. słyszałąm już o niej niejednokrotnie, ale nie mialam okazji skorzystać.
uwielbiam i polecam każdemu, kto jeszcze nie próbował. naprawdę.