Domowe sposoby na drętwienie nóg

Drętwienie nóg to rodzaj zaburzeń czucia, które w fachowym nazewnictwie określa się jako parastezje. O ile nie powinno ono niepokoić, kiedy pojawia się raz na jakiś czas, np. po długotrwałym siedzeniu w jednej pozycji, o tyle częste drętwienie nóg jest sygnałem alarmującym. Czy i kiedy możemy zastosować domowe sposoby na drętwienie nóg? 

domowe sposoby na drętwienie nóg

Przyczyny drętwienia nóg 

Uczucie drętwienia nóg występuje na skutek zaburzenia przewodnictwa nerwów. Jednym ze stosunkowo mniej poważnych powodów parastezji z obrębie kończyn dolnych są niedobory witamin, zwłaszcza witamy B6, oraz minerałów, takich jak magnez czy wapń, wynikające ze stosowania nieprawidłowo zbilansowanej diety. Częste jest również drętwienie nóg w ciąży, będące efektem zmian hormonalnych powodujących zatrzymanie wody w organizmie.  

Drętwienie obu nóg może mieć jednak szereg znacznie poważniejszych i trudniejszych do eliminacji przyczyn. Najczęściej wskazuje się:

  • urazy termiczne – działanie zbyt wysokich lub zbyt niskich temperatur,
  • uraz nerwu – np. w efekcie złamania nogi, 
  • niedokrwienie kończyn dolnych w przebiegu miażdżycy, 
  • neuropatie, czyli zaburzenia funkcjonowania nerwów obwodowych, np. u osób chorych na cukrzycę, 
  • ucisk na nerwy towarzyszący chorobom kręgosłupa, np. dyskopatii i zmian zwyrodnieniowych (w tym przypadku charakterystyczne jest drętwienie nóg od kolan w dół). 

Jednym z najbardziej powszechnych powodów drętwienia nóg jest jednak niewydolność żylna, którą obecnie uważa się za chorobę cywilizacyjną.

domowe sposoby na drętwienie nóg

Drętwienie kończyn dolnych a żylaki 

Niewydolność żylna, czyli tzw. żylaki, to schorzenie, które charakteryzuje się zastojem krwi w naczyniach. Jest on spowodowany nieprawidłową pracą zastawek żylnych (są to struktury, dzięki którym krew pokonuje siłę grawitacji i może płynąć od stóp ku górze). Krew zaczyna się cofać, a naczynia przepełniać, co wywołuje objawy choroby, takie jak: 

  • uczucie ciężkości i ból nóg, 
  • obrzęk kostek, stóp i łydek, 
  • skurcze i drętwienie nóg (w nocy odczuwane najintensywniej), 
  • pajączki, czyli poszerzone naczynka krwionośne, tworzące specyficzne sieci, 
  • zgrubienia i uwypuklenia żył z towarzyszącymi przebarwieniami skórnymi, 
  • owrzodzenia w najbardziej zaawansowanych stadiach choroby. 

Rozwojowi żylaków sprzyja wielogodzinne stanie (dlatego jest to powszechny problem wśród sprzedawców czy fryzjerów) oraz siedzenie (szczególnie narażeni są pracownicy biurowi, kierowcy czy operatorzy maszyn). 

Domowe sposoby na drętwienie nóg 

O tym, jak leczyć drętwienie nóg, decyduje specyfika choroby podstawowej. Konieczne może być leczenie farmakologiczne, rehabilitacja, w niektórych przypadkach także interwencja chirurgiczna. Stosowanie domowych sposobów w przypadku nawracających drętwień może być traktowane jedynie jako wsparcie leczenia pod okiem specjalisty. 

W sytuacji, kiedy drętwienie i mrowienie nóg występują na podłożu zaburzeń w przepływie krwi, warto zadbać o zwiększenie aktywności fizycznej (zaleca się jazdę na rowerze lub pływanie). Ważne jest wprowadzenie zmian w codziennym jadłospisie w taki sposób, by zwiększyć podaż produktów zawierających wspomniane składniki – witaminy z grupy B, wapń, magnez. Wieczorem i nocą ulgę przyniesie ułożenie nóg na podwyższeniu, np. na grubej poduszce. 

Przy drętwieniu nóg wywołanych chorobą żylna specjaliści zalecają stosowanie odpowiednio dobranych wyrobów uciskowych w postaci rajstop, pończoch czy podkolanówek medycznych. Jak działają? Wywierając kontrolowany nacisk – największy tuż ponad kostką i słabnący w wyższych partiach kończyny, ułatwiają swobodny odpływ krwi. Prawidłowo dopasowane pod kątem rozmiaru i stopnia kompresji wspierają pracę zastawek, łagodzą uciążliwe dolegliwości i, co najważniejsze, hamują postęp choroby. 

Wyroby tego typu nosi się zazwyczaj przez długi czas, zdarza się nawet, że przez większość swojego życia, dlatego warto postawić na produkty wysokiej jakości dostępne w renomowanych sklepach medycznych. 

7 komentarzy

  1. nie mam uczucia drętwienia nóg, jednak czasami w nocy zdarza mi się odczuwać ból i niesamowitą ciężkość całych nóg zwłaszcza w okolicach łydek. Muszę wtedy podkładać coś pod nogi, by leżały nieco wyżej. Po kilku nocach ból ustępuje. Nie wiem z czego on wynika.

  2. Na szczęście u mnie drętwienie tylko po długim siedzeniu lub siedzeniu “na nogach”. Czy mam żylaki ostatnio sprawdzałam u lekarza i wszystko w porządku 😉

  3. nogi jeszcze mi nie drętwieją, ale znam osoby, które mają z tym problem i na pewno polecę ten artykuł

  4. Nigdy nie miałam z tym problemu. Może to dlatego, że sporo jeżdżę na rowerze;)

  5. na szczescie problem jeszcze mnie nie dotyczy i oby nie dotyczył

  6. czasami strasznie łamie mnie skurcz w łydkach w nocy.

  7. ooo, widzę, że to coś dla mnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *