Mimo ogromnej i wciąż rosnącej popularności, spotkałam się z opiniami osób, które nigdy nie słyszały, co to jest kubeczek menstruacyjny i czy używanie go na pewno daje poczucie bezpieczeństwa i komfortu. Postanowiłam przekonać się na własnej skórze i dziś podzielę się z wami własną opinią na ten temat.

Kubeczek menstruacyjny – co to takiego?
Kubeczek menstruacyjny to niewielki przedmiot, będący ekologiczną alternatywą dla podpasek i tamponów. Podpaski i tampony należy wymieniać co 3-4 godziny w zależności od obfitości miesiączki. W ciągu jednego, trwającego ok. 5 dni okresu zyżywamy ich ok. 40, a w ciągu roku aż 480. Kubeczek swoim zastosowaniem i przeznaczeniem z powodzeniem zastępuje podpaski i tampony, a więc dzięki jednemu kubeczkowi do naszych śmietników trafia niespełna 500 tamponów i podpasek mniej. Producenci kubeczków podają, że ich żywotność to nawet 15 lat.
Kubeczki menstruacyjne mają różne rozmiary, kształty i kolory. Kobieta, która nigdy nie rodziła, a jej miesiączki nie są obfite z powodzeniem może zastosować najmniejszy rozmiar kubeczka.
Kubeczek menstruacyjny czy tampony?
Warto wiedzieć, że większość tamponów jest bielona cholrem, mogą więc zawierać szkodliwe dioksyny, czyli substancje rakotwórcze. Tampony, choć zdania na ten temat są podzielone, mogą również przyczyniać się do pojawienia się owrzodzeń pochwy i powstania zespołu szoku toksycznego.
Kubeczki menstruacyjne nie wchłaniają wilgoci, a więc nie dochodzi do zmian we florze bakteryjnej pochwy. Nie wysuszają błony śluzowej, tak jak tampony. Tampony poza krwią menstruacyjną wchłaniają także śluz, co niekiedy utrudnia aplikację kolejnego tamponu.
Kubeczek menstruacyjny można nosić nawet do 12 godzin bez obaw o to, że w jakikolwiek sposób zaszkodzi to naszemu zdrowiu czy zwyczajnie zacznie przeciekać. Ze względów higienicznych i komfortu tampony należy wymieniać regularnie co max 3-4 godziny.

Zakładanie i wyjmowanie kubeczka menstruacyjnego
Te kwestie pozostawiają najwięcej wątpliwości i obaw, ale tylko wśród osób, które jeszcze nigdy nie miały możliwości wypróbowania kubeczka menstruacyjnego.
Przed pierwszym użyciem kubeczka należy go wyparzyć przez ok. 3-4 minuty we wrzącej wodzie. Po tej czynności kubeczek właściwie nadaje się już do użycia.
Przed włożeniem kubeczka do pochwy należy go złożyć w literę C lub S. Warto przećwiczyć wkładanie i wyjmowanie jeszcze przed okresem, tak by mieć pewność w trakcie miesiączki, że wykonujemy to w odpowiedni sposób. Po umieszczeniu kubeczka w pochwie, on sam się rozkłada i zasysa. Z dobrze umiejscowionym kubeczkiem możemy swobodnie poruszać się przez 12 godzin nie rezygnując przy tym z wyjścia na basen czy plażę. Co więcej, nie ma możliwości by kubeczek się wysunął lub by krew wydostała się na zwenątrz. Spokojnie więc możemy spać z nim i wykonywać wszystkie czynności.
By wyjąć kubeczek menstruacyjny należy delikatnie dwoma palcami nacisnąć jego nasadę i poczekać na odessanie się go. Potem już tylko wystarczy wyjąć kubeczek, opróżnić zawartość, opłukać wodą i ponownie włożyć. Zaskoczeniem dla was będzie jak niewiele płynu znajdzie się w kubeczku. Początkowo obawiałam się, że będzie przepełniony i podczas wyjmowania cała krew się rozlej. Nie. Kubeczek świetnie się sprawdza nawet w przypadku bardzo obfitych miesiączek.
Kubeczeki menstruacyjne mogą być stosowane przez kobiety w każdym wieku (w tym również dziewice). Jednak, podobnie jak tamponów, nie powinny używać ich kobiety w trakcie połogu.

Ciekawą ofertę kubeczków menstruacyjnych posiada sklep erotyczny KochajSiebie.pl.
Właśnie takiego artykułu mi brakowało. Rozwiałaś moje wszelkie wątpliwości, a przede wszystkim poruszyłaś temat, który nie wiedzieć czemu wciąż dla wielu kobiet jest tematem tabu.
Bardzo dziękuję za miłe słowa 🙂
no właśnie moją największą obawą jest dyskomfort przy wkładaniu i wyjmowaniu, ale może faktycznie to niepotrzebny stres.
Zdecydowanie niepotrzebny stres. Tak jak wspomniałam, warto najpierw przećwiczyć przed okresem i obejrzeć kilka filmików instruktażowych np. na YT, gdzie na przykładzie kieliszka świetnie tłumaczą jak odpowiednio umiejscowić kubeczek.
no nie wiem, czy kiedykolwiek się zdecyduje. mam pewne obawy, być może bezpodstawne, ale dla mnie tylko i wyłącznie podpaski.
oj ja z podpasek zrezygnowałam już wieki temu i nie wyobrażam sobie, żeby do nich wrócić. zdecydowanie wolę uczucie suchości i komfortu.
Warto też wspomnieć, że kubeczek menstruacyjny to ogromna oszczędność pieniędzy. Jak wspomniałaś jednego kubeczka można uzywać do 15 lat. Tampony i podpaski trzeba kupować co miesiąc.
Tak, masz rację, to rzeczywiście bardzo istotna kwestia, o której nie wspomniałam w treści. Dziękuję za uzupełnienie 🙂
moja siostra używa i poleca, mówi, że to zdecydowanie większy komfort niż w przypadku tamponów, a już na pewno podpasek, ja jeszcze się nie odważyłam, chociaż grozi, ze kupi mi pod choinkę 😀
ja bym to nazwała nie straszeniem, a obiecywaniem. Jeśli spełni swoją obietnicę, na pewno nie będziesz żałowała.
mam, stosuje już chyba od dwóch lat i naprawdę polecam. Nie wiem, czego się obawiacie.
super 🙂
Oglądałam na YT wiele recenzji, czytałam też kilka publikacji na temat tych kubeczków i coraz bardziej jestem skłonna w końcu je wypróbować.
jeśli raz sięgniesz, na pewno już z niego nie zrezygnujesz 🙂
przyznam, że mnie zaciekawiłaś
Cieszę się 🙂
Jaki jest koszt takiego kubeczka?
Koszt kubeczka waha się w granicach 150 zł. Co ważne, lepiej nie wybierać chińskich podróbek. Nigdy niewiadomo z czego są wykonane, a jakby nie było, będziemy to nosić w swoim ciele non stop przez kilka dni.
Twój artykuł mnie w pełni przekonał! Chociaż muszę się przyznać, że pierwszy raz słyszę o tych kubeczkach. Widzę tu same zalety! Dlaczego więc nie spróbować?
Kiedyś stosowałam, i powiem Ci szczerze: jest dokładnie tak jak piszesz! Komfortowo, ekonomicznie i wygodnie. Podpisuję się pod tym!
Kurcze, chyba muszę spróbować!