Jak korzystać z maty do akupresury?

Tematem, czym jest akupresura lub jak korzystać z maty do akupresury interesujemy się dopiero wówczas, gdy mamy problemy z kręgosłupem, ale czy to na pewno odpowiedni moment? Na pewno odpowiedni, by wyeliminować doskwierający nam ból, jednak jeśli zaczniemy interesować się akupresurą odpowiednio wcześnie (zanim ból zacznie nam doskwierać), korzystanie z maty do akupresury może stanowić doskonałą profilaktykę … i nie tylko. Czym jest akupresura, jak korzystać z maty do akupresury i jakie korzyści płyną z posiadania jej? Sprawdźmy!

jak korzystać z maty do akupresury

Na czym polega akupresura? 

Akupresura to starożytna sztuka leczenia, polegająca na uciskaniu punktów na ciele i tym samym stymulowaniu organizmu do samoleczenia. Zaliczana jest do terapii alternatywnych. Warto również wiedzieć, że akupresura rozwinęła się w Chinach ponad 7 tysięcy lat temu. Ta małoinwazyjna metoda wywodząca się z medycyny naturalnej polega na uciskaniu miejsc, w których znajduje się tzw. zator energetyczny, zakłada bowiem, że uciskanie odpowiednich punktów łagodzi skutki stresu, zmęczenie, eliminuje ból, wzmacnia odporność organizmu, usprawnia krążenie limfy, a także zmniejsza napięcie mięśniowe i nerwowe, jak również podnosi libido, a nawet rozwija duchowość.

Akupresura (często mylona z akupunkturą) wspomaga leczenie bólu, bez względu na to, czy jest to ostry, nagły czy przewolekły ból. Sesje akupresury sprawiają, że wydziela się więcej endorfin, które działają znieczulająco. Krążą również teorie, że akupresura posługuje się siłą sugestii, ale ile w tym prawdy?

Mówi się, że akupresura wpływa na poprawę krążenia, łagodzenie bólu, zmniejszanie napięcia mięśniowego, poprawę popędu seksualnego, a nawet oczyszczanie organizmu z toksyn. Najczęściej jednak decydują się na nią osoby, którym doskwiera ból kręgosłupa. Co niezwykle ważne, zabiegi akupresury nie wymagają wizyty u specjalisty. Można je wykonywać samodzielnie w domu przy użyciu maty akupresurowej zwanej akumatą. Mata do akupresury pokryta jest tysiącami kolców, które usprawniając przepływ krwi oddziałują korzystnie na funkcjonowanie organizmu.

akumata

Jak korzystać z maty do akupresury?

Zgłębiając temat akupresury, szybko można się zorientować, że na rynku dostępnych jest wiele mat, umożliwiających przeprowadzanie akupresury w domu. Choć ich zastosowanie odbiega nieznacznie od tradycyjnego sposobu wykonywania zabiegu, to okazuje się, że maty do akupresury są niezwykle przydatne w zwalczaniu wszelkiego rodzaju dolegliwości. Maty (zwłaszcza te z atestem medycznym) pokryte są niewielkimi kolcami, które uciskają odpowiednie punkty na ciele, ale nie naruszają i nie ranią skóry. Za to doskonale rozluźniają mięśnie, rozgrzewają oraz zwalczają bóle kręgosłupa, stawów czy mięśni, a także łagodzą bóle migrenowe.


Jak już wspomniałam akupresura nie wymaga wizyty u specjalisty, zatem może się wydawać, że każdy może swobodnie korzystać z maty do akupresury. Niestety jest kilka przeciwwskazań, o których należy wiedzieć. Otóż, z korzystania z maty powinny zrezygnować osoby (lub skonsultować swoją decyzję ze specjalistą), które stosują leki przeciwzakrzepowe, posiadają ostre stany zapalne lub oparzenia słoneczne, są dotnięte chorobami związanymi z krzepliwością krwi lub chorobami skórnymi i zbyt dużą wrażliwością skóry.


Początkowo, kiedy dopiero rozpoczynamy swoją przygodę z matą do akupresury, najlepiej jest ułożyć ją na miękkiej, płaskiej powierzchni np. na kanapie. Następnie należy ostrożnie i delikatnie ułożyć się na niej. W pierwszych minutach można odczuwać dyskomfort, który z czasem ustąpi. Zaczerwienienie skóry i uczucie ciepła to naturalne objawy stosowania mat do akupresury. Nie powinno to więc niepokoić. Z maty najlepiej korzystać ok. 20-40 minut dziennie.

Regularne stosowanie maty sprawi, że dyskomfort z czasem ustąpi, a my będziemy mogli wykonywać zabiegi np. na dywanie lub podłodze (choć nie jest to wymagane). Mata do akupresury może być stosowana na kilka sposobów:

 • tradycyjnie w pozycji leżącej na płasko,
 • podkładając złożony ręcznik pod matę w odcinku ledźwiowym, by zwiększyć ucisk w obszarze najczęstszych dolegliwości bólowych kręgosłupa,
 • stając bosymi stopami na macie,
 • siedząc przy komputerze na macie rozłożonej na fotelu biurowym.

mata do akupresury

Akumata Soft – dlaczego warto?

Zastanawiając się nad zakupem odpowiedniej maty do akupresury, warto zapoznać się z ofertą sklepu medycznego Akumata.pl, który w swojej ofercie posiada maty stworzone przez polskich fizjoterapeutów. Maty do akupresury z Akumata,pl posiadają pięciostopniowy poziom ostrości kolców. Różnią się również długością i tworzywem, z którego zostały wykonane (np. z włókna kokosowego lub bawełny). Mata, którą posiadam to Akumata Soft i na niej skupię swoje dzisiejsze przemyślenia dotyczące stosowania mat do akupresury.

Długa mata do akupresury Akumata Soft została wykonana z naturalnej baweły, zaś kolce z posiadającego atest hipoalergicznego tworzywa ABS. Mata jest nieco dłuższa od tych standardowych, ponieważ posiada aż 128 cm długości (i 48 cm szerokości), przy czym standardowe maty mają ok. 72 cm długości. Dzięki swojemu niestandardowemu rozmiarowi zapewnia dodatkowy masaż również na odcinku pośladków i ud. W zestawie posiada również poduszkę (39 x 14cm), która jest zbawienna dla karku i potylicy. Akumata Soft występuje w kilku pastelowych kolorach: szary, różowy, wrzosowy, miętowy.

Akumata Soft to certyfikowany wyrób medyczny, o leczniczych właściwościach, który został zaprojektowany i przetestowany przez polskich fizjoterapeutów. To niezwykle istotne, by wybierać wyłącznie sprawdzone i bezpieczne produkty, zwłaszcza jeśli chodzi o nasze zdrowie.

Początkowo korzystanie z maty może wiązać się z pewnym dyskomfortem, zwłaszcza tej konkretnej maty, ponieważ posiada najwyższy poziom ostrości kolców, jednak nie należy zbyt szybko rezygnować, sięgać po nią regularnie i wydłużać czas korzystania z niej. Stopniowo wydłużałam czas “zabiegu”, a przede wszystkim, korzystając z maty skupiałam się na odczuwanym odprężeniu, a nie bólu, który naprawdę da się lubić. Zalecam korzystanie z maty w ciszy, ewentualnie przy muzyce relaksacyjnej. 

 

Artykuł powstał dzięki uprzejmości marki Akumata.pl

8 komentarzy

 1. akupresura bardzo pomogła mi na bóle kręgosłupa. naprawdę polecam

 2. o kurka, rewelacyjna sprawa z taką matą. bardzo mnie zachęciłaś do jej zakupu.

 3. miałam okazję korzystać z takiej maty i muszę przyznać, że to prawdziwa przyjemność.

 4. bardzo wielu znajomych mi polecało mate do akupresury. myslalam jednak do tej pory, ze to koszt rzedu 1000zł. Jakaś marka wprowadziła mnie w błąd i myslalam, że jest to wydatek nie na moją kieszeń. Cieszę się, że wyprowadziłaś mnie z blędu.

  1. Author

   jestem dokładnie tego samego zdania 🙂

 5. chyba muszę sobie taką sprawić. mój kregosłup strasznie ostatnio szwankuje,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *