3 domowe sposoby na wybielanie zębów

Białe zęby to nieodzowny element pięknego uśmiechu, ale na zębach z czasem lub w wyniku palenia papierosów czy spożywania niektórych pokarmów pojawiają się nieestetyczne przebarwienia. Czy można je usunąć, stosując domowe sposoby na wybielanie zębów? Czy może lepiej skorzystać ze specjalistycznych preparatów? Przekonaj się!

domowe sposoby na wybielanie zębów

Czy domowe sposoby na wybielanie zębów naprawdę działają?

W internecie możesz znaleźć mnóstwo domowych sposobów na wybielanie zębów. Blogi lub fora kosmetyczne radzą nawet, by regularnie myć zęby pastą z sody i wody utlenionej lub płukać jamę ustną octem owocowym.

Stosowanie niesprawdzonych sposobów na wybielenie zębów może być jednak niebezpieczne i spowodować mnóstwo problemów z jamą ustną – i tych przejściowych, i tych stałych.

Pierwszymi konsekwencjami stosowania kwaśnych płukanek i domowej roboty past będą:

Substancje mocno ścierne – soda oczyszczona lub węgiel aktywowany w proszku – uszkadzają szkliwo i tworzą na jego powierzchni rysy. Osłabienie i uszkodzenia mechaniczne szkliwa są natomiast pierwszym krokiem do próchnicy. Gromadzą się w nich bakterie, które prowadzą do erozji szkliwa, a z czasem także zmian próchnicowych w zębinie i miazdze zębowej.

Domowe metody wybielania zębów są więc wysoce szkodliwe, a do tego rzadko skuteczne. Nie oznacza to jednak, że nie możesz usunąć przebarwień w domowym zaciszu. Wystarczą Ci 3 kroki: szczotkowanie zębów wybielającą pastą do zębów, stosowanie specjalistycznych płynów do płukania, a także zmiana nawyków żywieniowych.

Domowe, bezpieczne sposoby na wybielanie zębów – zadbaj o odpowiednią higienę

sposoby na wybielanie zębów

Wybór specjalistycznych preparatów do domowego wybielania zębów jest naprawdę szeroki. Większość z nich zawiera wyselekcjonowane składniki, które ścierają lub rozpuszczają ciemny osad na zębach. Nie wszystkie z nich są jednak tak samo skuteczne.

Jak więc rozpoznać preparat o rzeczywistym działaniu? Przeanalizuj skład wybranego produktu pod kątem następujących czynników:

 • zastosowanej substancji wybielającej – najczęściej krzemionki, proszku perłowego lub polimerów ściernych; staraj się wybierać te o naturalnym pochodzeniu;
 • obecności składników zapobiegających osadzaniu się zanieczyszczeń i płytki bakteryjnej na zębach – znajdują się zazwyczaj w wybielających płynach do płukania jamy ustnej i zapobiegają powstawaniu nowych zanieczyszczeń (składnikiem takim jest np. Isomalt);
 • obecności alkoholu lub innych potencjalnie drażniących składników;
 • ochrony dziąseł i szkliwa zębów – najlepiej wybieraj produkty z fluorem i wspomnianym wcześniej Isomaltem.

Równie istotna co usuwanie przebarwień i zapobieganie próchnicy jest także ochrona delikatnych, miękkich tkanek jamy ustnej. Nawet bezpieczne domowe sposoby wybielania zębów są dość inwazyjne, a substancje ścierne mogą podrażniać. Dobre pasty oraz wybielające płyny do płukania jamy ustnej – takie jak GUM® Original White – powinny zawierać dodatkowe substancje nawilżające i ochronne. Takie działanie ma m.in. alantoina, witamina E oraz prowitamina B5. Produkt ten umożliwia łagodne usuwanie przebarwień bez szkody dla zębów i dziąseł.

Odpowiednia dieta to dobry sposób na wybielenie zębów

Swoje wysiłki możesz wspomóc także dzięki jedzeniu odpowiednich produktów. Oczywiście w pierwszej kolejności należy wyeliminować te, które przyczyniają się do powstawania przebarwień: czarną herbatę, kawę i papierosy.

Do codziennego jadłospisu dodaj także produkty, które wspomagają zdrowie zębów. Są to:

 • jabłka – kwas jabłkowy zapobiega odkładaniu się płytki nazębnej,
 • nabiał – duża zawartość wapnia wzmacnia zęby i neutralizuje pH w ustach,
 • zielona herbata – zawarte w niej garbniki zmniejszają ryzyko próchnicy,
 • ananas – dzięki zawartości naturalnego enzymu bromelainy rozpuszcza przebarwienia.

Spożywanie tych produktów to bezpieczny, domowy sposoby na wybielanie zębów, który jednocześnie daje dużo korzyści zdrowotnych całemu organizmowi. Nie możesz o tym zapominać, jeśli chcesz skutecznie pozbyć się przebarwień. Wybieraj tylko sprawdzone i profesjonalne sposoby.

 

Materiał zewnętrzny

6 komentarzy

 1. nie dość, że jestem palaczem to jeszcze piję mnóstwo kawy. moje zęby prezentują się koszmarnie 🙁

 2. marzę o bielutkich ząbkach, ale najpierw chcę założyć aparat.

 3. muszę bliżej przyjrzeć się temu produktowi

 4. wiedziałam, że to co spożywamy wpływa na kolor naszych zębów np. jagody 😀 😀 😀 ale nie spodziewałam się, że produkty, które spożywam codziennie mają również korzystne działanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *