Salon kosmetyczny – stał wzrost popularności w branży beauty

Pasjonuje Cię świat urody i kosmetyków? Uwielbiasz wykonywać sobie oraz swoim przyjaciółkom makijaż lub zabiegi pielęgnacyjne? Jesteś na bieżącą z nowinkami ze świata medycyny estetycznej? Z pewnością zawód kosmetyczki lub kosmetologa jest dla Ciebie stworzony. Branża beauty w ostatnich czasach cieszy się coraz większym zainteresowaniem – nic dziwnego, żyjemy w świecie, w którym do wyglądu przykłada się ogromną wagę. Chciałabyś wiązać swoją przyszłość właśnie z branżą kosmetyczną? Zastanawiasz się, jak rozpocząć swoją karierę w tym zawodzie? Przedstawiamy kilka praktycznych wskazówek.

salon kosmetyczny

Kosmetolog czy kosmetyczka?

W salonach kosmetycznych pracują zarówno kosmetyczki, jak i kosmetolodzy. Wydaje się, że ich nazwa dotyczy tego samego zawodu. Czy na pewno? Na samym początku zastanówmy się, czym zajmują się te dwie osoby i jakie są między nimi różnice. Chociaż zarówno kosmetyczka, jak i kosmetolog pracują w branży beauty, odróżnia ich od siebie zakres kompetencji. Zawód kosmetyczki można uzyskać już po 2 latach nauki – ukończenie studium kosmetycznego gwarantuje otrzymywanie tytułu technika i pozwala na wykonywanie zawodu. Przez ten okres uczniowie uczą się dermatologii, chemii kosmetycznej i higieny oraz mają zajęcia praktyczne. Natomiast, aby zostać kosmetologiem konieczne jest ukończenie nauki na uczelni wyższej i uzyskanie tytułu magistra. Kosmetolodzy podczas studiów uczą się nie tylko podstawowych zagadnień związanych z kosmetologią, ale też zasad biochemii, toksykologii, masażu, farmakologii czy chirurgii plastycznej. Edukacja taka trwa aż 5 lat i zawiera zarówno teorie, jak i praktykę. Kolejną różnicą między tymi dwoma zawodami jest zakres wykonywanych zabiegów. Kosmetyczka po ukończeniu 2-letniej szkoły może wykonywać podstawowe zabiegi, które nie powodują przerwania ciągłości naskórka. Są to wszystkie typowo upiększające i liftingujące zabiegi takie jak nawilżanie i oczyszczanie skóry, przedłużanie rzęs, manicure, pedicure czy wykonywanie makijażu. Natomiast zakres usług kosmetologa jest nieco szerszy i obejmuje takie zabiegi jak botox Warszawa, laseroterapia, modelowanie twarzy za pomocą kwasu hialuronowego i nici PDO czy wstrzykiwanie koktajli witaminowych.

Twój pierwszy salon kosmetyczny – jak zacząć?

Odpowiednie kwalifikacje do wykonywania zawodu to jeszcze nie wszystko – niezbędne jest także miejsce, w którym będzie pracować zespół pracowników, składający się z kosmetyczek lub kosmetologów. Wbrew pozorom, aranżacja salonu kosmetycznego ma duże znaczenie, ponieważ decyduje o tym, czy klienci będą czuli się w nim swobodnie. Jak wiadomo, na nasze samopoczucie wpływ mają kolory – w branży beauty ceni się barwy takie jak różowy, żółty, fioletowy czy zielony, które wzbudzają pozytywne emocje i dodają energii. Całą przestrzeń warto podzielić na konkretne strefy, co ułatwi komunikacje oraz zapewni klientom komfort. Zazwyczaj wyróżnia się części takie jak poczekalnia wraz z recepcją, gabinety przeznaczone do wykonywania zabiegów oraz toalety. Wizytówką każdego salonu kosmetycznego jest recepcja i poczekalnia – to tutaj klienci mają pierwszy kontakt z zakładem i nierzadko rzutuje on na ich opinię o danym miejscu. Pomieszczenie to warto wyposażyć w designerskie i komfortowe meble – takie propozycje znajdziemy na przykład w ofercie renomowanej marki Niemałe znaczenie mają też dodatki wprowadzające w relaksujący nastrój takie jak świece, lampy, lustra i kwiaty. Mile widziane jest zadbanie o atrakcyjny zapach unoszący się we wnętrzu.

 

Materiał zewnętrzny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *