Transplantacja włosów – jak wygląda zabieg i gdzie go wykonać?

Łysienie, zwłaszcza wśród mężczyzn, jest dość powszechnym procesem i wydawać by się mogło, że nie powinno stanowić problemu, zwłaszcza, że nie stwarza zagrożenia dla zdrowia czy nawet życia. Problem jednak dotyka również kobiety, dla których fryzura i piękne zdrowe włosy stanowią o pewności siebie i mają znaczący wpływ na poczucie piękna i własnej wartości. Nie należy jednak generalizować, że wyłącznie dla kobiet włosy mają kluczowe znaczenie. To także dla wielu mężczyzn wyznacznik atrakcyjności. Zazwyczaj zaczynamy od specyfików hamujących łysienie. Są to szampony, odżywki, wcierki czy suplementy. Coraz częściej jednak decydujemy się na różnego rodzaju zabiegi, a jednym z nich jest transplantacja włosów, o której dziś odrobinę opowiem.  

transplantacja włosów

Transplantacja włosów – co to jest? 

Transplantacja włosów to nic innego jak przeszczep. Aktualnie najpopularniejszą metodą jest FUE (follicular units extraction), która polega na pobraniu pojedynczych zespołów mieszkowych pozostawiając mikroskopijne, niewidoczne dla oka blizny. Przeszczepieniu podlegają wszystkie struktury włosa, zatem również komórki macierzyste odpowiadające za jego wzrost.  

Zabieg transplantacji włosów jest małoinwazyjny, pod warunkiem, że jest wykonywany pod okiem specjalistów i przy zastosowaniu właściwego i profesjonalnego sprzętu. Sam zabieg trwa od 4 do 6 godzin (w zależności od wielkości przeszczepu) i jest przeprowadzany w trybie chirurgii jednego dnia. Należy jednak dzień po zabiegu udać się na zmianę opatrunku oraz konsultację medyczną, w celu sprawdzenia miejsca implantacji. Aktualnie przeszczep FUE metodą Artas (robot wykonujący zabieg) jest najskuteczniejszą metodą w dziedzinie transplantacji włosów 

Zabieg wykonywany jest przy znieczuleniu miejscowym, a wykonuje go wspomniany już robot, oczywiście w asyście lekarza specjalisty i zespołu medycznego. Rekonwalescencja po wykonanym zabiegu trwa około 5 dni. Dla uzyskania pełnego efektu wymagany jest tylko jeden zabieg, jednak czas oczekiwania na rezultaty zabiegu to ok. 5-12 miesięcy, ponieważ przeszczepione podczas zabiegu mieszki włosowe (inaczej grafty) znajdują się w różnych fazach wzrostu, dlatego właśnie stopniowo zwiększa się ich zagęszczenie w miejscu implantacji.  

transplantacja włosów

Transplantacja włosów – etapy 

 • konsultacja medyczna 

W trakcie jej trwania zostają omówione najistotniejsze kwestie dotyczące zabiegu, przeprowadzone badanie jakości włosów (przy zastosowaniu dermatoskopu), a w przypadku chorób skórnych zostaje najpierw podjęte leczenie. Ponadto, podczas konsultacji zostaje przedstawiony plan zabiegu (wyrysowanie linii brzegowej włosów, ustalenie ilości graftów oraz zagęszczenia w danych obszarach). A dodatkowo zostaje przygotowana wizualizacja 3D, by móc przekonać się, jak będzie wyglądał efekt końcowy.  

 • zabieg 

Stosowany podczas transplantacji system identyfikuje i wybiera włosy najlepszej jakości, a zarazem chroni cebulki włosowe, by nie została naruszona ich naturalna struktura. Kolejnym etapem zabiegu jest wykonanie serii nakłuć, która jest ściśle nadzorowana przez zespół medyczny, podobnie jak sama implantacja mieszków włosowych.  

 • rekonwalescencja 

Pierwsza noc po zabiegu powinna odbywać się w pozycji półsiedzącej z uniesioną głową. Jak już wspomniałam wcześniej, konieczna jest wizyta w klinice dzień po wykonaniu zabiegu. Należy stosować zalecone przez lekarza leki oraz maści przyspieszające gojenie. Nie wolno dotykać, a tym bardziej drapać głowy. Przez kilka dni należy unikać aktywności fizycznej i seksualnej. Po piątej dobie od transplantacji należy przelewać skórę głowy letnią wodą ok. 2-3 razy dziennie. Po dziesiątej dobie skóra głowy może zostać delikatnie umyta i masowana opuszkami palców. Nie należy suszyć włosów ani stosować produktów do stylizacji, w okresie, który ustali lekarz podczas wizyty kontrolnej.  

Leczenie łysienia komórkami macierzystymi 

Fibryna bogatopłytkowa jest alternatywą dla transplantacji włosów. Znajduje się ona naturalnie w ludzkiej krwi w formie osocza, choć od zwykłego osocza różni ją to, że w swoim składzie posiada również komórki macierzyste. Zabieg przy zastosowaniu fibryny bogatopłytkowej jest całkowicie bezpieczny i polega na autoprzeszczepie komórek macierzystych.  
Przed poddaniem się zabiegowi należy pamiętać o odpowiednim nawodnieniu organizmu, które zapewni sprawniejszy przepływ krwi i jednocześnie zwiększy ilość fibryny w osoczu. Dlatego też, już kilka dni przed planowanym zabiegiem należy zacząć spożywać po minimum 2 litry wody dziennie, unikać treningów fizycznych i wyeliminować produkty odwadniające.  

Pierwsze efekty zabiegu uwidaczniają się po upływie ok 3-6 miesięcy od wykonania zabiegu. Z czasem zostaje zredukowana częstotliwość wypadania włosów, a fryzura zagęszcza się. Zastosowanie fibryny bogatopłytkowej stymuluje porost włosów, wpływa na odnowę komórek i poprawę kondycji skóry głowy (zwiększa ukrwienie skóry, poprawia jej jędrność i sprężystość).  

Transplantacja włosów – gdzie wykonać? 

W podjęciu decyzji dotyczącej wyboru metody eliminowania łysienia pomoże wizyta u trychologa lub konsultacja medyczna w kliniece, w której ma odbyć się planowany zabieg.  

Należy pamiętać, że każdy zabieg, jeśli jest niewłaściwie wykonany, niesie za sobą pewne ryzyko. Dlatego, by mieć gwarancję skuteczności i bezpieczeństwa, najlepiej zaufać doświadczeniu specjalistów, korzystających w swojej pracy z najnowocześniejszego sprzętu.  

Zabieg transplantacji włosów może zostać wykonany np. w klinice SkyClinic z siedzibą we Wrocławiu i Warszawie. Jest to placówka specjalizująca się w trychologii, dermatologii, ginekologii, kosmetologii i chirurgii kosmetycznej. Poza transplantacją włosów, można skorzystać z takich zabiegów jak depilacja laserowa, leczenie trądziku, usuwanie blizn, laserowy lifting powiek, liposukcja, endermologie, przeszczep tłuszczu czy implanty pośladków. W celu uzyskania szczegółowych informacji odnośnie zabiegów czy konsultacji medycznych, najlepiej odwiedzić stronę internetową www.skyclinic.pl  

10 komentarzy

 1. myślę, że ten artykuł pomoże wielu osobom podjąć decyzję. super, że go napisałaś

 2. w swoim zawodzie (choć nie bezpośrednio związanym z włosami) miałam okazję poznać wiele osób, dla których utrata włosów wiązała się z utratą pewności siebie i totalnym załamaniem. I nie mówię wyłącznie o kobietach, bo mężczyźni reagują tak samo. Dlatego uważam, że zabieg może przywrócić im to, co utracili – szczęście i czerpanie przyjemności z codziennego patrzenia w lusterko.

  1. Author

   Z tego co wiem, koszt konsultacji to 200 zł. Wówczas specjaliści określają jaki obszar wymaga przeszczepu i podają całkowity koszt zabiegu. Najlpiej jednak skontaktować się telefonicznie z tą lub inną kliniką i uzyskać rzetelne i aktualne informacje 🙂

 3. Podsyłam Twój artykuł mojej kuzynce, której syn ma problem z łysieniem plackowatym. Może im się przyda.

 4. Fajnie, że wszystko idzie do przodu. Bardzo dobrze, że pojawiają się coraz to lepsze sposoby na upiększanie naszego ciała. Mam w rodzinie kilka osób, które z pewnością zainteresują się tym tematem.

 5. marzy mi sie taki zabieg ponieważ nie lubię chodzić w związanych włosach bo mam straszne zakola, przez co jestem skazana wyłącznie na grzywkę.

 6. bardzo mnie zaintrygował temat, nigdy jakoś specjalnie się nad tym nie zastanawiałam, ale taki zabieg faktycznie może być zbawienny dla wielu osób.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *