Co wykrywa rezonans magnetyczny kręgosłupa?

Rezonans magnetyczny (RM lub skrót angielski MRI) jest nowoczesną techniką diagnostyki obrazowej, szeroko stosowaną we współczesnej medycynie. Badanie rezonansem magnetycznym umożliwia dokładną, nieinwazyjną diagnostykę wszystkich anatomicznych struktur jak: kości, kanał szkieletowy, tkanki miękkie, mózg, serce i inne organy wewnętrzne. Badanie jest całkowicie bezpieczne, bo nie wykorzystuje promieni rentgenowskich.

Co wykrywa rezonans magnetyczny kręgosłupa

Obrazowanie RM opiera się na zjawisku magnetycznego rezonansu jądrowego z wykorzystaniem właściwości magnetycznych cząsteczek wody zawartej w organizmie człowieka. Sygnały wysyłane za pomocą fal radiowych, są odbierane przez czujniki tomografu, a następnie komputerowo przetwarzane na obraz medyczny. Podczas badania wykonywanych jest wiele skanów badanego organu, w wielu płaszczyznach. Grubość skanów, „plasterków” można regulować w zależności od wskazań dla badanego obszaru. Precyzja pozyskanych wyników badania RM umożliwia dokładniejszą diagnozę, zaplanowanie dalszego leczenia, a w rezultacie daje większe szanse na wyleczenie.

Wskazania do rezonansu magnetycznego kręgosłupa

Rezonans magnetyczny umożliwia obrazowanie prawie wszystkich schorzeń i wad kręgosłupa, nie tylko pod kątem ortopedycznym, ale również neurologicznym. Badanie RM jako jedyna metoda umożliwia pełną diagnostykę rdzenia kręgowego, precyzyjnie pokazuje części kanału kręgowego, krążki międzykręgowe i więzadła kręgosłupa. Z dużą dokładnością uwidacznia tkanki kostne, tkanki miękkie, krwawienia, złamania, stłuczenia, obrzęki i inne patologie, umożliwia nawet umiejscowienie ewentualnych ucisków na nerwy.

Wskazaniem do badania RM kręgosłupa najczęściej są: zmiany zwyrodnieniowe, rozszczep kręgosłupa, dyskopatie, stenozy, kręgozmyki, zaburzenia powięziowo-mięśniowe, wady wrodzone, stany zapalne, procesy rozrostowe, nowotwory, guzy, urazy mechaniczne i powikłania pooperacyjne. RM kręgosłupa szyjnego pomaga zdiagnozować chorobę Alzheimera. Specjaliści zalecają wykonanie RM w przypadku nawracających bólów pleców, drętwienia kończyn i innych problemów dotykających układ ruchu. Badanie RM jest dokładniejsze od innych technik diagnostycznych i dlatego jest badaniem pierwszego wyboru w bardzo dużej ilości schorzeń.

Gdzie wykonać badanie RM kręgosłupa? 

Wpływ na dokładność badania RM kręgosłupa ma zaawansowany technologicznie sprzęt o parametrach dobranych do diagnostyki ortopedycznej, kwalifikacje i doświadczenie zespołu radiologicznego oraz interpretacja wyników przez lekarzy specjalizujących się w zakresie schorzeń ortopedycznych. W Centrum Diagnostyki Obrazowej kliniki Carolina Medical Center https://kregoslup.carolina.pl/ do badania wykorzystywane jest narzędzie oparte na sztucznej inteligencji. Jest to pierwszy ośrodek ortopedyczny korzystający z tej podnoszącej jakość badań na wyższy poziom technologii.

Nowoczesne oprogramowanie zmniejsza ryzyko błędnej interpretacji wyników, pozwala na wykrycie niewielkich nawet patologii, aparat jest wyposażony w technologię SilentScan zapewniającą wyższy poziom komfortu. Badanie i interpretację wyników wykonuje zespół doświadczonych radiologów specjalizujących się w zagadnieniach ortopedycznych.

 

Materiał zewnętrzny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *