Rezonans magnetyczny (RM lub skrót angielski MRI) jest nowoczesną techniką diagnostyki obrazowej, szeroko stosowaną we współczesnej medycynie. Badanie rezonansem magnetycznym umożliwia dokładną, nieinwazyjną diagnostykę wszystkich anatomicznych struktur jak: kości, kanał szkieletowy, tkanki miękkie, mózg, serce i inne organy wewnętrzne. Badanie jest całkowicie bezpieczne, bo nie wykorzystuje promieni rentgenowskich.
Obrazowanie RM opiera się na zjawisku magnetycznego rezonansu jądrowego z wykorzystaniem właściwości magnetycznych cząsteczek wody zawartej w organizmie człowieka. Sygnały wysyłane za pomocą fal radiowych, są odbierane przez czujniki tomografu, a następnie komputerowo przetwarzane na obraz medyczny. Podczas badania wykonywanych jest wiele skanów badanego organu, w wielu płaszczyznach. Grubość skanów, „plasterków” można regulować w zależności od wskazań dla badanego obszaru. Precyzja pozyskanych wyników badania RM umożliwia dokładniejszą diagnozę, zaplanowanie dalszego leczenia, a w rezultacie daje większe szanse na wyleczenie.
Wskazania do rezonansu magnetycznego kręgosłupa
Rezonans magnetyczny umożliwia obrazowanie prawie wszystkich schorzeń i wad kręgosłupa, nie tylko pod kątem ortopedycznym, ale również neurologicznym. Badanie RM jako jedyna metoda umożliwia pełną diagnostykę rdzenia kręgowego, precyzyjnie pokazuje części kanału kręgowego, krążki międzykręgowe i więzadła kręgosłupa. Z dużą dokładnością uwidacznia tkanki kostne, tkanki miękkie, krwawienia, złamania, stłuczenia, obrzęki i inne patologie, umożliwia nawet umiejscowienie ewentualnych ucisków na nerwy.
Wskazaniem do badania RM kręgosłupa najczęściej są: zmiany zwyrodnieniowe, rozszczep kręgosłupa, dyskopatie, stenozy, kręgozmyki, zaburzenia powięziowo-mięśniowe, wady wrodzone, stany zapalne, procesy rozrostowe, nowotwory, guzy, urazy mechaniczne i powikłania pooperacyjne. RM kręgosłupa szyjnego pomaga zdiagnozować chorobę Alzheimera. Specjaliści zalecają wykonanie RM w przypadku nawracających bólów pleców, drętwienia kończyn i innych problemów dotykających układ ruchu. Badanie RM jest dokładniejsze od innych technik diagnostycznych i dlatego jest badaniem pierwszego wyboru w bardzo dużej ilości schorzeń.
Gdzie wykonać badanie RM kręgosłupa?
Wpływ na dokładność badania RM kręgosłupa ma zaawansowany technologicznie sprzęt o parametrach dobranych do diagnostyki ortopedycznej, kwalifikacje i doświadczenie zespołu radiologicznego oraz interpretacja wyników przez lekarzy specjalizujących się w zakresie schorzeń ortopedycznych. W Centrum Diagnostyki Obrazowej kliniki Carolina Medical Center https://kregoslup.carolina.pl/ do badania wykorzystywane jest narzędzie oparte na sztucznej inteligencji. Jest to pierwszy ośrodek ortopedyczny korzystający z tej podnoszącej jakość badań na wyższy poziom technologii.
Nowoczesne oprogramowanie zmniejsza ryzyko błędnej interpretacji wyników, pozwala na wykrycie niewielkich nawet patologii, aparat jest wyposażony w technologię SilentScan zapewniającą wyższy poziom komfortu. Badanie i interpretację wyników wykonuje zespół doświadczonych radiologów specjalizujących się w zagadnieniach ortopedycznych.
Materiał zewnętrzny