Czy znasz się na udzielaniu pierwszej pomocy?

Naszym zdaniem wciąż w przedszkolach oraz w szkołach zbyt mało jest zajęć z zakresu udzielania pierwszej pomocy medycznej. Ratownicy zgodnie apelują, aby zwiększyć liczbę tego rodzaju zajęć. Udzielanie pierwszej pomocy jest bardzo ważną umiejętnością, którą powinien móc się pochwalić każdy z nas. Nigdy nie wiadomo co się wydarzy oraz kto będzie potrzebował pomocy.

Kurs pierwszej pomocy

Niestety mówimy o dzieciach, które nie potrafią udzielić pierwszej pomocy, ale okazuje się, że my dorośli nie jesteśmy lepsi. Niestety często zaskakują nas sytuacje, w których kompletnie nie wiemy jak się odnaleźć. Musimy wiedzieć, że nie są to komfortowe sytuacje. Czasami możemy się nawet obwiniać do końca życia.

Najważniejsza jest umiejętność masażu serca. W przypadku zatrzymania akcji serca liczą się nie każde minuty, ale nawet każda sekunda. Zanim przyjedzie karetka do poszkodowanego, może stać się tragedia.

Poza takim zdarzeniem bardzo często dochodzi także do zakrztuszeń. Dotyczy to głównie małych dzieci. Wielu rodziców przy takim zdarzeniu odchodzi od zmysłów. Tutaj także bardzo ważna jest szybka reakcja. Trzeba dziecko umiejętnie uderzyć kilka razy pomiędzy łopatki. Gdy zrobimy to właściwie, to dziecko wypluje cukierka.

Podczas wypadków drogowych bardzo często przydaje się umiejętność wykonywania opatrunków. Jednak nie zrobimy opatrunku i to żadnego, gdy nie mamy apteczki pierwszej pomocy. Co w niej powinno się znaleźć?

Zakup profesjonalnej apteczki pierwszej pomocy

Bardzo nas dziwi to, że w samochodach nie trzeba już mieć apteczki pierwszej pomocy. Wydaje nam się, że przepis ten nie został do końca przemyślany. Każdy rozważny i odpowiedzialny kierowca powinien zadbać o to, aby apteczkę w swoim samochodzie posiadać. Nie może to być byle jaka apteczka.

Bardzo ważne jest tutaj wyposażenie apteczki pierwszej pomocy. Co takiego powinno się w niej znaleźć? Absolutną podstawą jest woda utleniona, czy też jakiś płyn do odkażania ran. Bez niego ani rusz. Nie zawiniemy przecież rany bez jej właściwego oczyszczenia.

Druga rzecz to na pewno bandaże. Postarajmy się, aby w naszej apteczce znajdowało się przynajmniej kilka różnych rozmiarów bandaży. Dzięki temu będziemy w stanie dopasować potrzebny nam aktualnie bandaż. Nie może także zabraknąć gazy.

W apteczce znaleźć się powinny także plastry. Jest to również podstawa. Przydadzą się małe nożyczki, aby szybko móc przygotować opatrunki. Poza tym w apteczce nie powinno zabraknąć leków przeciwbólowych. Oczywiście nieznajomym osobom nie poleca się ich podawania, ale rodzinie można, gdy wiemy, że dana osoba nie jest uczulona na dany lek. Nie niesie to za sobą żadnego ryzyka.

Umiejętności z zakresu udzielania pierwszej pomocy oraz dobrze wyposażona apteczka, na pewno zdziałają cuda i uda się udzielić osobie potrzebującej należytej pomocy. Nie rezygnujmy przy tym z pomocy pogotowia. Jednak profesjonalny lekarz i jego oględziny są potrzebne. Nie może być inaczej. Pamiętajmy o tym i edukujmy się. Na naukę nigdy nie jest za późno.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *