Irygator do zębów – jaki wybrać?

Irygator do zębów to urządzenie, które dzięki emitowanemu pod ciśnieniem strumieniowi wody pozwala dokładnie oczyszczać powierzchnie zębów i przestrzenie między zębami z pozostałości pokarmów. Irygator do zębów polecany jest m.in. osobom użytkującym stałe aparaty ortodontyczne, ale tak naprawdę może z niego korzystać każdy.

irygator do zębów

Z tekstu dowiesz się:

  • czym jest irygator do zębów,
  • jaki irygator do zębów wybrać,
  • jak prawidłowo używać irygatora,
  • jakie efekty daje regularne używanie irygatora.

Choć u większości osób codzienna higiena stomatologiczna opiera się przede wszystkim na szczotkowaniu zębów, to jednak warto mieć świadomość, że istnieje wiele nowoczesnych akcesoriów, które upraszczają dbanie o zęby i czynią je bardziej skutecznym. Jednym z takich urządzeń jest irygator wodny do zębów.

Irygator do zębów – co to jest?

Irygator do czyszczenia zębów to urządzenie, które na pierwszy rzut oka może nieco przypominać szczoteczkę elektryczną, ale zamiast główki z włosiem posiada niewielką dyszę oraz zbiornik na wodę. Irygator po uruchomieniu wyrzuca z siebie strumień wody pod ciśnieniem – skierowany na zęby i dziąsła pozwala dokładnie usunąć resztki pokarmowe nawet z najtrudniej położonych obszarów jamy ustnej, m.in. z przestrzeni międzyzębowych oraz okolic zębów trzonowych.

Jeszcze niedawno irygator do zębów polecano przede wszystkim pacjentom w trakcie leczenia ortodontycznego – zamocowany na zębach aparat stały utrudnia bowiem utrzymanie prawidłowej codziennej higieny jamy ustnej. Obecnie jednak irygatory rozpowszechniły się w wśród wszystkich osób, które chcą dokładnie i kompleksowo dbać o higienę jamy ustnej.

Irygator do zębów – jaki wybrać?

Na rynku można znaleźć irygatory do zębów różnych marek, a wybór odpowiedniego modelu zależy tylko od indywidualnych upodobań oraz zasobności portfela. Najogólniej mówiąc, można zakupić:

  • irygator do zębów stacjonarny – składający się ze stacji pompującej wodę o sporej pojemności i dużego, czytelnego panelu sterującego, umożliwiającego np. dopasowanie ciśnienia wody do indywidualnych potrzeb, przeznaczony do użytku domowego,
  • irygator do zębów bezprzewodowy – z niewielkim wbudowanym zbiornikiem na wodę, mniejszym akumulatorem wymagającym częstszego ładowania, ale za to o kompaktowych wymiarach umożliwiających zabranie urządzenia w podróż.

Irygator do zębów – jak używać?

Irygator do czyszczenia zębów jest prosty w użyciu. Po napełnieniu zbiornika wodą należy skierować dyszę do jamy ustnej i włączyć urządzenie – strumień wody pod ciśnieniem dotrze do każdego zakamarka jamy ustnej, oczyszczając zęby, przestrzenie między zębami, język, dziąsła i błony śluzowe. Należy pamiętać, że kontakt wody pod ciśnieniem z tkankami nie może wywoływać bólu – jeśli tak się dzieje, oznacza to, że ciśnienie jest zbyt wysokie i należy je zmniejszyć.

Irygator do zębów – efekty

Regularne stosowanie irygatora do zębów to doskonałe uzupełnienie codziennej higieny jamy ustnej, ale – co ważne – trzeba je traktować właśnie jako uzupełnienie, a nie np. zamiennik szczotkowania zębów. Woda pod ciśnieniem docierająca do trudno dostępnych miejsc jamy ustnej pozwala na ich dokładne oczyszczenie i wypłukanie resztek pokarmowych, co zmniejsza ryzyko rozwoju próchnicy i chorób przyzębia. Do zbiornika z wodą można dodać np. porcję płynu do płukania jamy ustnej z fluorem, przy pomocy irygatora niekiedy można również aplikować w jamie ustnej leki stosowane w terapii chorób przyzębia i błon śluzowych. Aplikacja wody pod ciśnieniem stanowi również formę masażu dziąseł poprawiającego ich ukrwienie.

Irygator do zębów to pożyteczne urządzenie pozwalające podnieść jakość codziennej higieny jamy ustnej. Prawidłowa higiena, regularne wizyty u dentysty oraz w porę wdrażane leczenie zachowawcze zębów to z kolei najlepszy sposób na zachowanie pięknego, zdrowego uśmiechu!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *