Jak wygląda badanie słuchu i kiedy warto je zrobić?

Badanie słuchu pozwala ocenić stopień problemów z odbieraniem dźwięków i, jeśli istnieje taka konieczność, umożliwia dobór odpowiedniego aparatu słuchowego lub podjęcie decyzji o zastosowaniu innej metody leczenia zaburzeń słyszenia. Może przeprowadzić je laryngolog, choć do rozpoznania niedosłuchu wystarcza badanie wykonane przez protetyka słuchu, czyli audiometria. Jak wygląda badanie słuchu i kiedy warto je wykonać? 

jak wygląda badanie słuchu

Niedosłuch – choroba cywilizacyjna 

Niedosłuch dotyczy coraz większej liczby osób w każdym wieku. Skala problemu na przestrzeni ostatnich lat narasta wręcz lawinowo, za co odpowiada przede wszystkim ekspozycja na wszechobecny hałas. Słuch pogarsza się także z wiekiem. Szacuje się, że kłopoty ze słuchem ma ponad 70 proc. osób powyżej 60. roku życia.  

Wśród innych czynników odpowiedzialnych za powstanie niedosłuchu wymienia się m.in. wady wrodzone, choroby infekcyjne, niektóre schorzenia ogólnoustrojowe, urazy w obrębie głowy czy stosowanie leków ototoksycznych, czyli uszkadzających słuch. 

Ze względu na zakres ubytku słuchu wyróżnia się następujące jego stopnie: 

  • niedosłuch lekkiego stopnia,
  • niedosłuch średniego stopnia,
  • niedosłuch głębokiego stopnia,
  • niedosłuch znacznego stopnia (głuchota).

Im wcześniej (na mniejszym etapie zaawansowania) objawy trudności ze słyszeniem zostaną zdiagnozowane, tym większa efektywność rehabilitacji słuchu, a co za tym idzie – szansa na normalne, samodzielne funkcjonowanie. 

ak wygląda badanie słuchu

Wskazania do badania słuchu 

U noworodków badania słuchu wykonywane są rutynowo w ramach testów przesiewowych. Nawet jeśli ich wynik nie budzi zastrzeżeń, na późniejszych etapach życia dziecka konieczna jest jednak kontrola zdolności odbierania dźwięków, ponieważ wszelkie zaburzenia w tym zakresie negatywnie wpływają na jego dalszy rozwój. 

Badania słuchu u dziecka należy wykonać bezzwłocznie, kiedy: 

  • mowa dziecka nie rozwija się adekwatnie do jego wieku, 
  • dziecko ma wadę wymowy, 
  • dziecko nie reaguje na bodźce dźwiękowe, 
  • dziecko ma wyraźną trudność w prowadzeniu rozmowy. 

Niepokojące powinny być także zaburzenia koncentracji i kłopoty w nauce, a także nadmierna nerwowość, która może być skutkiem trudności w przetwarzaniu i rozumieniu docierających bodźców akustycznych. 

W przypadku osób dorosłych słuch należy zbadać, kiedy: 

  • odbierane dźwięki stają się wyraźnie przytłumione, ich odróżnienie zaczyna sprawiać problem, 
  • pojawiają się trudności w rozumieniu mowy, zwłaszcza w hałaśliwym otoczeniu, 
  • rozumienie mowy jest wyraźnie utrudnione, kiedy rozmówca szepcze, jest oddalony lub przebywamy w pomieszczeniu z pogłosem, 
  • konieczne staje się podkręcanie głośności telewizora czy radia, 
  • problem sprawiają rozmowy telefoniczne. 

Dodatkowymi symptomami niepokojącymi mogą być szumy uszne, zawroty głowy czy zaburzenia równowagi. 

Jak wygląda badanie słuchu? 

Przebieg badania słuchu różni się zależnie od wybranej metody. Do dyspozycji mamy m.in.: tympanometrię, otoemisję akustyczną czy badanie BERA. 

Jednym z najpopularniejszych badań jest jednak audiometria totalna. To podstawowe badanie słuchu, które warto przeprowadzać profilaktycznie lub przy objawach niedosłuchu. Wykonuje je zwykle protetyk i jest ono w pełni wystarczające, by ocenić stopień niedosłuchu i dobrać aparat, jeśli specjalista uzna to za konieczne. 

Badanie to poprzedza ocena drożności kanałów słuchowych, ponieważ obecność wydzieliny w przewodzie wpływa na prawidłowość wyniku. 

Jak wygląda tego typu badanie słuchu? Audiometria pozwala ocenić tzw. próg słyszalności, czyli najcichszy dźwięk, jaki jest w stanie usłyszeć pacjent. Dźwięki o stopniowo zwiększanej częstotliwości są mu podawane za pośrednictwem słuchawek, a jego rolą jest sygnalizowanie momentu, w którym zaczyna je słyszeć. 

Badanie audiometryczne nie wymaga żadnego przygotowania (poza wyczyszczeniem przewodów słuchowych przed wizytą) i trwa zaledwie pół godziny. W niektórych punktach (np. BRANDvital) jest to bezpłatne badanie słuchu, które można wykonać bez oczekiwania w kolejce po wcześniejszym telefonicznym umówieniu. 

Słuch należy kontrolować regularnie, najlepiej już po ukończeniu 30. roku życia, kiedy fizjologicznie zaczyna się pogarszać. Występowanie zaburzeń w tym zakresie ma bowiem szereg negatywnych konsekwencji dotyczących m.in. pogorszenia kondycji psychicznej i utrudnionego funkcjonowania społecznego. Co istotne zwiększa także ryzyko rozwoju chorób neurodegeneracyjnych, w tym demencji. 

Sprawdź ofertę od BRANDvital dotyczącą bezpłatnego badania słuchu; https://aparaty-sluchowe.info/badania-sluchu/

 

 

Materiał zewnętrzny

3 komentarze

  1. mam wrażenie, że po covidzie wszystkie zmysły zaczęły mi szwankować, zaczynając od wzroku, przez smak po sam słuch. masakra

  2. Często problem jest bagatelizowany dopóki nie pogłębi się do tego stopnia, że właściwie niewiele już można zaradzić. Mówię zarówno o osobach starszych, jak i dzieciach. profilaktyka, profilaktyka i jeszcze raz profilaktyka,

  3. dobrze, że są miejsca, gdzie bez czekania tygodniami na wizytę można bezpłatnie zrobić badanie słuchu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *