“Nie mam czasu“, “nie mam z kim zostawić dzieci” – znamy te wymówki doskonale, prawda? Jeśli same ich nie używamy, na pewno niejednokrotnie słyszałyśmy z ust koleżanek. Jeśli jednak mamy tylko wystarczające nakłady samozaparcia i pozytywnej energii, nic nie jest w stanie stanąć na przeszkodzie, byśmy już dziś zaczeły ćwiczyć w domu. Bezpieczne i efektywne ćwiczenia może zapewnić odpowiedni sprzęt do ćwiczeń. Jakie urządzenie do ćwiczeń w domu wybrać? Poniżej przedstawiam listę pięciu urządzeń najczęściej wybieranych do ćwiczeń w domu.
Jakie urządzenie do ćwiczeń w domu wybrać? TOP 5!
Rower treningowy
Rower treningowy, nazywany także stacjonarnym jest najbardziej uniwersalnym sprzętem sportowym. Sięgają po niego zarówno osoby, które chcą pozbyć się nadprogramowych kilogramów, jak również te, które są w trakcie rehabilitacji ruchowej.
Rowery treningowe dzielimy na: rowery pionowe (osoba ćwicząca przyjmuje postawę pionową), rowery poziome (ćwiczący przymuje postawę półleżącą) oraz rowery spinningowe (ćwiczący jest pochylony do przodu, podobnie jak w przypadku osób biorących udział w zawodach). Powyższa klasyfikacja pozwala dobrać odpowiedni sprzęt do własnych potrzeb i predyspozycji, nie narażajac przy tym zdrowia. Np. rowery pionowe nie powinny być stosowane przez osoby mające kłopoty z kręgami, ponieważ tego typu ćwiczenia obciążają kręgosłup.
Przy wyborze roweru treningowego należy zwrócić także uwagę na system hamowania. Tutaj wyróżniamy rowery magnetyczne i mechaniczne.
Decydując się na rower trenningowy należy również uwzględnić wagę osoby, która będzie z niego korzystała, jaki jest zakres regulacji oporu, oraz jakich wymiarów jest rower i czy na pewno zmieści się w miejscu, w którym zaplanowaliśmy go postawić.
Rower stacjonarny to idealna forma aktywności fizycznej bez wychodzenia z domu. Może z niej korzystać praktycznie każdy, niezależnie od kondycji, wieku, sprawności fizycznej i stanu zdrowia. Korzystają z niego nawet osoby po przebytym zawale serca, ponieważ trening jest świetną formą rehabilitacji,
Do najważniejszych zalet roweru stacjonarnego należą: oszczędność czasu i pieniędzy, możliwość ćwiczeń o każdej porze i w każdą pogodę, poprawa kondycji, utrata zbędnych kilogramów, doskonała forma ruchu dla osób otyłych lub mających problemy ze stawami, kręgosłupem lub układem krążenia.
Bieżnia
Bieżnia jest sprzętem sportowym, który kojarzyć się może wyłącznie z biegaczami, jednak wbrew pozorom na jej zakup decydują się osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę ze sportem. Docenić bieżnię można w momencie, gdy warunki pogodowe nie sprzyjają bieganiu na świeżym powietrzu.
Istnieją dwa rodzaje bieżni: mechaniczna (znacznie tańsze, jednak należy je wprawiać w ruch siłą mięśni) i elektryczna (pas biegowy uruchamia się dzięki silnikowi). Decydując się na jej zakup należy zwrócić uwagę na: moc silnika (to ona wpływa, na to z jaką prędkością możemy maszerować/biegać), waga bieżni (wpływa na to, czy jest ona wystarczająco stabilna), szerokość i długość pasa biegowego (szerokość pasa wpływa na komfort ćwiczeń, im szerszy pas tym większa wygoda), amortyzacja (odpowiedni system amortyzacji ogranicza wstrząsy odczuwane najbardziej przez kolana i wszystkie stawy), regulacja nachylenia (wpływa na urozmaicenie treningów poprzez symulowanie biegu pod górkę).
Do najważniejszych zalet bieżni należą: pozytywny wpływ na sylwetkę i ogólną kondycję organizmu, mniej obciążone stawy niż w przypadku biegania na powietrzu, mniejsze prawdopodobieństwo kontuzji, zwiększenie wydolności organizmu, poprzez regulację nachylenia bieżni regulujemy intesynwość treningu,
Orbitrek
Orbitrek (inaczej trenażer eliptyczny) jest sprzętem sportowym, który podobie jak rowery stacjonarne jest chętnie wybierany zarówno przez osoby aktywne fizycznie, jak i wymagajace rehabilitacji ruchowej. Ćwiczą na nim osoby niezależnie od wieku, kondycji i wagi.
Orbitreki dzielimy na: orbitrek mechaniczny (opór reguluje się ręcznie, jest najtańszy, ale też najgłośniejszy), orbitrek magnetyczny (regulacja oporu może występować zarówno w formie ręcznego pokrętła, jak i poprzez panel elektroniczny), orbitrek elektromagnetyczny (za regulację oporu odpowiada silnik elektryczny).
Model orbitreka powinen być dostosowany do wzrostu i wagi osoby ćwiczącej. Wiele orbitreków wyposażonych jest równiez w czujniki pomiaru tętna, które pomagają w kontrolować intensywność treningu.
Do najważniejszych zalet orbitreka należą: połączenie zalet wysiłku kardio i ćwiczeń siłowych, wzmocnienie kluczowych grup mięśniowe, (nóg, pośladków, brzucha, ramion), usprawnienie pracy układu krążenia i zwiększenie wydolności. Podczas treningów na orbitreku ciało pracuje w sposób anatomiczny,
Twister
Twister obrotowy jest niewielkim urządzeniem, które choć nie wpływa na kondycję i zdrowie, jest często wybieranym przyrządem, zwłaszcza przez kobiety z tzw. oponką, które chcą uzyskać smukłą sylwetkę. Nie oznacza to jednak, że nie korzystają z niego mężczyźni.
Twistery dzielimy na: twister z linkami (umożliwia pracę nie tylko nad talią i mięśniami brzucha, ale też i nad ramionami), twister bez linek, twister z wypustkami masującymi ( podczas ćwiczeń dodatkowo masują stopy), twister bez wypustek masujących, twister z mechanizmami obracającymi talerzami, twister napędzany siłą ruchu mięśni (w większym stopniu angażuje do pracy mięśnie niż modele z wbudowanymi mechanizmami obrotowymi).
Decydując się na zakup twistera należy zwrócić uwagę na: jakość (powinien być wykonany z solidnych materiałów), średnicę talerza obrotowego, dodatkowe opcje (licznik czasu, kalorii bądź ilości ruchów), antypoślizgową powierzchnia, maksymalne dopuszczalne obciążenie.
Do najważniejszych zalet twistera należą: jest tani, lekki, niewielki, idealnie wysmukla talię i rzeźbi sylwetkę, a dodatkowo zapewnia stopom masaż podczas ćwiczeń.
Stepper
Stepper to ostatnie z najpopularniejszych urządzeń fitness używanych w domu. Stepper zwiększa wytrzymałość i stabilności nóg, a także wzmacnia kręgosłup (szczególnie jego odcinek lędźwiowy).
Steppery dzielimy na: stepper prosty – bardziej popularny pod nazwą step, umożliwia wykonywanie wielu ćwiczeń), stepper skrętny (wykonywane ruchy przypominają jazdę na łyżwach), stepper ze słupkiem cCechuje go wysoka stabilność), ministepper oraz stepper z linkami (przeznaczone dla osób, które nie mają zbyt dużo przestrzeni do ćwiczenia).
Decydując się na zakup steppera należy zwrócić uwagę na: powierzchnię (powinna być antypoślizgowa), stabilność (step nie może przesuwać się pod wpływem ciężaru ciała), regulację (najpopularniejsze są stepy dwu i trzy stopniowe), maksymalne dopuszczalne obciążenie (należy dobrać odpowiednią wytrzymałość do masy ciała).
Do najważniejszych zalet steppera należą: podczas treningu spalamy znacznie więcej komórek tłuszczowych niż w trakcie zwykłego chodzenia, jednocześnie budując tkankę mięśniową wokół ud i pośladków, intensywny trening wzmacnia układ krwionośny i oddechowy.
Zaprezentowany przeze mnie sprzęt sportowy dostępny jest w sklepie Trenujesz,pl, który poza profesjonalnymi urządzeniami do ćwiczeń, akcesoriami fitness oraz suplementami, zapewnia fachowe doradztwo i przemiłą obsługę.
Rower stacjonarny to dla mnie numer jeden jeśli chodzi o sprzęt do ćwiczeń w.domu.
Miałam kiedyś orbitrek, ale zwykły z marketu i w ogóle się nie sprawdził. Wymiękały mi szybciej kolana niż pojawiało się zmęczenie od ćwiczeń. Teraz zdecydowałam się na bieżnię i muszę przyznać, że jest chyba idealna.
Miałam stepper, mam rowerek, mam bieżnię (zepsuta), miałam też inne dziwne rzeczy, na których poćwiczyłam kilka razy i koniec. Już nie skupuję. I tak wolę wyjść z domu pobiegać, przewietrzyć umysł. Gdy nie mam czasu w dzień, idę biegać po 21.00, gdy mój mąż jest już w domu.
Miałam kiedyś bieżnię w domu, polecam! 🙂 Oddałam Mamie bo teraz biegam po parku.
Uwielbiam takie wpisy! Bo pomagają podjąć decyzję tym którzy nie lubią wychodzić na siłownie czy fitness! Ja z kolei się nie skuszę na żaden z nich, bo uwielbiam być wśród ludzi na siłowni, czy w szkole tańca. :*
Swego czasu mialam rowerek treningowy w domu i wspaniale wypacalam na nim wszystkie toksyny przed zima. Tak ze niewiele chorowalam. Niestety docelowo rowerek zaniemogl. Wiec teraz marze o kolejnym, a poki co biegam. Bezsprzetowo. Pozdrawiam serdecznie Beata
Miałam zarówno rower treningowy jak i ornitrek i niestety, ale oba bardzo szybko stały się jedynie zbieraczami kurzu. Jakoś zdecydowanie bardziej wolę tradycyjne treningi siłowe, a do tego power walking.
Kiedyś mialam parcie na orbitrek, ale kieszen mi nie pozwolila, jesien zima to w sumie dobry czas by cokolwiek robic nawet w domu
ostatnio zaczęłam zastanawiać się nad stepperem, bo przynajmniej jest to niewielkie urządzonko
Ja mam w domu profesjonalny orbitrek, tylko niespecjalnie z niego korzystam
Świetny artykuł, zawarłaś w nim tyle przydatnych informacji, że teraz już wiem, jaki sprzęt powinnam wybrać dla siebie. Dziękuję.
Mi się wydaje, że jak ktoś ma sporo miejsca to może kupić sobie nawet taki najtańszy atlas do ćwiczeń. One może nie są tak dobre jak te duże maszyny ale dają także bardzo dużą gamę ćwiczeń.