Który lek przeciwbólowy nie podrażnia żołądka?

W celu złagodzenia różnorodnych dolegliwości bólowych najczęściej sięgamy po popularne leki przeciwbólowe dostępne bez recepty. Zastanawiasz się, czy takie leki są bezpieczne dla żołądka? Odpowiedź znajdziesz w naszym artykule.

Który lek przeciwbólowy nie podrażnia żołądka

Najpopularniejsze substancje uśmierzające ból

Na rynku dostępnych jest wiele różnorodnych leków przeciwbólowych. Do najpopularniejszych substancji uśmierzających ból należą paracetamol oraz ibuprofen. Pierwsza substancja wykazuje działanie łagodzące i zmniejszające ból, a ponadto działa przeciwgorączkowo. Może być stosowana w przypadku łagodnego lub umiarkowanego bólu np. głowy, zęba, czy też dolegliwości bólowych występujących w trakcie menstruacji. Z kolei ibuprofen wykazuje dodatkowe działanie przeciwzapalnie, dlatego stosowany jest zwłaszcza w objawowym leczeniu łagodnego lub umiarkowanego bólu z towarzyszącym mu stanem zapalnym lub obrzękiem. Ibuprofen zalecany jest między innymi w przebiegu bólu kości, przy nerwobólach lub dolegliwościach towarzyszących grypie i przeziębieniu.

Czy leki przeciwbólowe podrażniają żołądek?

Przed zastosowaniem leku przeciwbólowego należy każdorazowo zapoznać się z treścią ulotki produktu leczniczego, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego lub też skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża życiu lub zdrowiu. Czasami leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe muszą być zastosowane przez osoby, które borykają się problemami żołądkowymi. W takiej sytuacji zdecydowanie lepiej postawić na produkt leczniczy zawierający paracetamol. Substancja ta jest stosunkowo łagodna i nie wykazuje drażniącego działania na żołądek. Ponadto leki uśmierzające ból z zawartością tej substancji mogą być dobrą alternatywą dla osób, które z różnych powodów nie mogą w ogóle stosować niesteroidowych leków przeciwzapalnych.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Jak już wspomniano, stosując leki przeciwbólowe należy zapoznać się przeciwwskazaniami do ich stosowania. Paracetamolu nie można stosować w przypadku nadwrażliwości na tę substancję, w przypadku ciężkiej niewydolności wątroby lub nerek czy też choroby alkoholowej. Również ibuprofenu nie należy zażywać w przypadku nadwrażliwości na tę substancję lub na inne niesteroidowe leki przeciwzapalne, a także w przypadku niewydolności wątroby lub nerek, ciężkiej niewydolności serca oraz przez osoby ze skazą krwotoczną. Ponadto przeciwwskazaniami do zażywania leku z ibuprofenem są również między innymi czynna lub niedawno przebyta choroba wrzodowa dwunastnicy lub żołądka oraz ciąża.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *