Założenie licówek może okazać się naprawdę rewelacyjnym rozwiązaniem, szczególnie dla osób, które marzą o zdrowym i pięknym uśmiechu. Decydując się na taki zabieg, z pewnością warto wiedzieć, czym tak naprawdę są licówki oraz jakie cechy mają poszczególne rodzaje. Licówki to nic innego jak bardzo cienkie płytki na przedniej części zęba. W jakim celu się je zakłada? Przede wszystkim dla:
- zmiany koloru zębów,
- zmiany długości zębów,
- zmiany kształtu zębów,
- odbudowania brakujących elementów zębów.
Niewątpliwie jedną z największych zalet licówek jest fakt, iż prezentują się naprawdę bardzo naturalnie i nikt nie będzie miał nawet świadomości, że nasze zęby opatrzone są w te cienkie, estetyczne płytki.
Zgłębiając wiedzę na temat licówek, niezwykle istotnym aspektem jest poznanie dwóch rodzajów płytek. Istnieją bowiem licówki porcelanowe oraz licówki kompozytowe. Każdy z rodzajów ma nieco inne cechy oraz inny zakres zalet i wad. Jeśli zastanawiamy się, na jakie licówki powinniśmy się zdecydować, to z pewnością powinniśmy przeczytać ten artykuł.
Dwa sposoby przyklejania
Zakładanie licówek można zrobić na dwa sposoby. Otóż istnieje tak zwana metoda pośrednia oraz bezpośrednia. W przypadku zastosowania drugiego sposobu powierzchnia zębów często musi ulec polerowaniu. Licówka zakładana jest wówczas bezpośrednio do powierzchni zęba. Takie zastosowanie sprawdza się szczególnie w sytuacji, gdy dana osoba decyduje się na:
- niewielką zmianę koloru szkliwa,
- wydłużenie zębów,
- leczenie nieznacznej diastemy.
Metoda pośrednia opiera się bowiem na przyklejaniu licówek, przygotowanych w specjalnej pracowni protetycznej, do powierzchni zęba. To najlepsze rozwiązanie dla wszystkich osób, którym zależy na wyrównaniu odwróconych zębów, eliminacji cofniętych zębów, a także dla tych, którzy marzą o zmianie rozmiaru swojego uzębienia. Na obecną chwilę w specjalistycznych gabinetach stomatologicznych zakłada się zarówno licówki porcelanowe, jak i kompozytowe. Wybór powinien być uzależniony od wielu czynników, między innymi od budżetu, którym dysponujemy. Przyjrzyjmy się zatem tym obu rodzajom i wyszczególniamy ich cechy.
Licówki porcelanowe w Warszawie
Należy zdać sobie sprawę, iż główną różnicą pomiędzy licówkami porcelanowymi a kompozytowymi jest aspekt wizualny, czyli to w jaki sposób prezentują się na zębach.
Porcelana jest naprawdę trwałym, a ponadto wytrzymałym materiałem. To sprawia, że na długo można cieszyć się tym rodzajem płytek na swoich zębach. Takie licówki prezentują się bardzo naturalnie, w doskonały sposób imitują wygląd szkliwa. To sprawia, że rewelacyjnie komponują się z innymi zębami, tworząc zadowalający konsonans. Świetną właściwością licówek porcelanowych jest odbijanie światła, dzięki czemu uzyskiwany jest efekt lśnienia oraz gładkości. Ponadto wielką zaletą tego rodzaju płytek nazębnych jest fakt, iż zdecydowanie nie są one podatne na wszelkie przebarwienia, tak jak ma to miejsce przy licówkach kompozytowych. To umożliwia zaprojektowanie ich na wymiar i wręcz idealne dostosowanie do kształtu i wielkości pozostałych zębów. Licówki porcelanowe są bardzo odporne na wszelkie uszkodzenia mechaniczne. Dzięki temu proces ich eksploatacji znacznie się wydłuża i takie płytki można z powodzeniem nosić nawet przez 10 czy 15 lat. Czy takie licówki mają w ogóle jakieś wady? Niestety tak. Jedną z nich jest niezaprzeczalnie bardzo wysoka cena. Z pewnością nie każdy może sobie pozwolić na tak duży koszt. Ponadto zakładanie licówek porcelanowych wiąże się z kilkukrotną wizytą u specjalisty. To niewątpliwie droga i długotrwała, ale satysfakcjonująca inwestycja.
Licówki kompozytowe – jakie mają cechy?
Licówki kompozytowe w głównej mierze stosuje się wówczas, gdy chcemy uzyskać efekt maskujący wszelkie przebarwienia na naszych zębach. W efekcie uzyskujemy piękny, niemal śnieżnobiały uśmiech, który dodaje twarzy ogromnego uroku. To nie jedyna zaleta licówek kompozytowych! Taki rodzaj płytek wykonany jest ze specjalnego materiału, który ma właściwości utwardzające dla światła. Wielkim atutem przemawiającym na zdecydowanie się na takie licówki jest rzecz jasna relatywnie niska cena. Skąd ona wynika? Przede wszystkim z samego materiału, który jest znacznie tańszy, aniżeli w przypadku licówek porcelanowych. Ponadto ważnym czynnikiem jest także jednoetapowy proces leczenia. Stomatolodzy, zakładając pacjentom licówki kompozytowe, muszą w pierwszej kolejności delikatnie przeszlifować warstwę szkliwa. Czy taki zabieg jest jakkolwiek bolesny? Praktycznie nie. Nawet jeśli, ktoś bardzo obawia się bólu, to istnieje możliwość przeprowadzenia zabiegu ze znieczuleniem miejscowym, które niemal całkowicie eliminuje jakiekolwiek czucie podczas zakładania licówek. Jakimi wadami cechuje się ten rodzaj licówek? Oto niektóre z nich:
- znacznie większa skłonność do przebarwień,
- mniejsza żywotność, w stosunku do licówek porcelanowych,
- kompozyt, który jest wykorzystywany do licówek porcelanowych nie imituje zębów tak dobrze, jak porcelana.
Kiedy warto zdecydować się na licówki kompozytowe? Otóż szczególnie w sytuacji, gdy w naszych planach są inne zabiegi stomatologiczne, takie jak wybielanie zębów, czy zakładanie koron. To dlatego, że licówki kompozytowe przykleja się zazwyczaj na okres około 2-5 lat. Po tym czasie licówki powinno się wymienić. Niestety czas eksploatacji tego materiału jest znacznie krótszy, aniżeli w przypadku licówek porcelanowych, które mogą służyć nawet kilkanaście lat.
Licówki bez szlifowania Warszawa
Świetnym wyborem mogą okazać się także licówki niewymagające szlifowania, które zazwyczaj stosuje się w celu niewielkiej korekty kształtu lub koloru zębów. Brak szlifowania sprawia, że taki zabieg jest praktycznie bezbolesny i przynosi natychmiastowe efekty
Założenie licówek to niezaprzeczalnie świetny wybór dla osób, które chcą poprawić estetykę swojego uzębienia. Płytki nazębne gwarantują piękny, biały uśmiech, który z pewnością nada wielkiego uroku naszej twarzy. Przed zdecydowaniem się na konkretny rodzaj, warto wybrać się do stomatologa, który rozwieje nasze wszelkie wątpliwości. Musimy także zastanowić się nad kwotą, którą jesteśmy w stanie przeznaczyć na taki zabieg.
Partnerem artykułu jest ochotanausmiech.pl