Inkontynencja, czyli nietrzymanie moczu to poważny problem, który występuje u wielu osób dorosłych. Różne może być jego nasilenie, a także prowadzące do jego powstania przyczyny. Stopnień nasilenia dolegliwości wpływa bezpośrednio na komfort życia pacjenta, a w przypadku osób przewlekle chorych i leżących również na komfort tych, którzy się nimi opiekują. Ogromnym ułatwieniem są pieluchy dla dorosłych, które usprawniają codzienne funkcjonowanie i pomagają w utrzymaniu higieny.
Termin inkontynencji nie obejmuje jedynie problemu nietrzymania moczu (choć ta dolegliwość występuje najczęściej), ale także nietrzymania kału. Dostępne na rynku pieluchy dla dorosłych są zróżnicowane ze względu na wielkość oraz budowę. To pozwala na ich dostosowanie do dolegliwości, z którą boryka się pacjent, oraz wybranie odpowiedniego dla niego rozmiaru.
Kiedy pieluchy dla dorosłych stają się koniecznością?
Inkontynencja może obejmować wyłącznie nietrzymanie moczu albo objawiać się nietrzymaniem moczu i kału. Różny może być również stopień jej nasilenia. Pierwsze dolegliwości mogą pojawić się już u kobiet w wieku około 30 roku życia. Polegają one wtedy zazwyczaj na oddawaniu niewielkiej ilości moczu przy wysiłku fizycznym, na przykład podczas kichania. Z problemem borykają się zwłaszcza te panie, które mają już za sobą poród. Inkontynencja może przybierać również znacznie większe nasilenie i wtedy zazwyczaj pojawia się konieczność stosowania pieluch dla dorosłych. Niezbędne stają się one również w przypadku inkontynencji kałowej, a także u osób, które ze względu na chorobę nie mogą samodzielnie zadbać o swoją higienę.
Do czego prowadzi inkontynencja?
Nietrzymanie moczu i kału u osób, u których wystąpił ten problem, może wywoływać obniżenie poczucia własnej wartości, a także dyskomfort fizyczny i psychiczny. Tym bardziej konieczne jest zapewnienie należytej opieki poprzez stosowanie poprawiających jakość życia pieluch. Warto zwrócić uwagę również na to, że u osób chorych możliwe jest powstawanie odparzeń. Z dolegliwością tą spotykają się osoby z różnych grup wiekowych. Inkontynencja dotyka osób starszych, u których wynika głównie z sędziwego wieku i związanych z nim dysfunkcji organizmu, ale również osób młodych. W przypadku tych drugich jest najczęściej następstwem poważnej choroby. Osoby przewlekle i ciężko chore to najczęściej pacjenci leżący i wymagający stałej opieki. Zarówno u nich, jak i u osób starszych kluczowe jest, by pieluchy dla dorosłych zostały dostosowane do nasilenia inkontynencji, a także jego rozmiarów pacjenta.