Czy chcemy czy też nie, kontuzje są częścią naszego życia. Dobrze wiedzą o tym sportowcy, którzy mieli już nieprzyjemność skręcenia czy zwichnięcia stawów. Warto wtedy poddać się leczeniu i nie bagatelizować takich urazów, ponieważ mogą one doprowadzić w przyszłości do poważnej tragedii, która będzie mieć większe reperkusje. Postanowiliśmy stworzyć artykuł, w którym przygotowaliśmy dla was kilka porad dotyczących tego, jak leczyć takie dolegliwości, ale też jak im zapobiegać. Aby się dowiedzieć więcej, zachęcamy do przeczytania poniższego tekstu.
Uszkodzenia stawów – czym są i jak im zapobiegać?
W pierwszej kolejności warto sobie powiedzieć czym jest uszkodzenie stawu. Pomiędzy skręceniem a zwichnięciem jest spora różnica, natomiast często je bagatelizujemy. Uważamy, że w zasadzie to nic wielkiego i za chwilę przejdzie. Jeżeli już jednak pojawi się taka przypadłość i staw ulegnie uszkodzeniu, to warto kupić biolevox ha one w ampułce strzykawkowej. Stawy zaczną pracować o wiele lepiej już po jednym podaniu. Taka kuracja sprawi, że problemy znikną na wiele miesięcy i degeneracja tkanki chrzęstnej „odejdzie do lamusa”.
Uszkodzenia stawów przeważnie trafiają się osobom ciężko trenującym, które sporą część swoją wolnego czasu poświęcają na trening. Mogą być to biegacze czy też osoby przerzucające wiele kilogramów na siłowni. Czasem nawet deprecjonujemy lekkie bóle mogące być właśnie pierwszym zwiastunem problemów ze stawami. Brak odpowiedniego leczenia może sprawić, że kłopoty po ich chwilowym zniknięciu mogą powrócić z podwójną siłą. Jeżeli już przydarzy się jakiś uraz, to od razu trzeba by było przyłożyć zimny okład i owinąć go bandażem elastycznym.
Regeneracja po treningu to podstawa
Profesjonaliści dobrze wiedzą, że regeneracja jest istotnym czynnikiem, natomiast niestety nie każdy o niej pamięta. Nie można być cały czas na najwyższych obrotach. Chociaż profesjonalni sportowcy mają dookoła siebie sztab medyków oraz fizjoterapeutów i łatwiej jest im zadbać o swoje stawy, to również ulegają kontuzjom. Będąc amatorem sprawa wygląda zupełnie inaczej, ponieważ dookoła nie ma sztabu pomocnych osób i w razie kontuzji jesteśmy zdani na siebie.
Aby jednak zadbać o pewną równowagę w treningu, należy pamiętać o tym, żeby odpoczywać po treningu. Regeneracja to nie tylko sen, ale również ćwiczenia rozciągające po treningu, ale również i takie aktywności jak pójście na basen czy sauna. W taki sposób można zadbać o swoje ciało i nie trzeba przeznaczać na to wielkich pieniędzy.
Unikanie kontuzji – jak to jest możliwe?
Poza regeneracją istotnym czynnikiem jest również rozgrzewka. Najgorszym rozwiązaniem jakie można sobie wyobrazić, to podejście do treningu z marszu, co może rzeczywiście nie skończyć się urazem, natomiast to ogromny błąd. Nie ma to znaczenia czy będzie to długi bieg, czy też chwila ćwiczeń na siłowni – rozgrzewka jest koniecznością.
Dobra rozgrzewka powinna być przynajmniej 10-15 minutowa i w ramach ćwiczeń powinno się doprowadzić do rozgrzania wszystkich mięśni. Zdecydowanie lepiej „zapobiegać niż leczyć”, a w razie pojawienia się urazu będzie trzeba wydać wiele pieniędzy na lekarstwa i leczenie. Nie można jej bagatelizować i unikać.