Wózki inwalidzkie elektryczne – po czym poznać te najlepsze?

Dynamiczny rozwój w obszarze rozwiązań konstrukcyjnych, który obserwujemy na przestrzeni ostatnich lat sprawił, że wiele sprzętów tworzonych z myślą o osobach niepełnosprawnych to dziś prawdziwe cuda techniki. Producenci prześcigają się w pomysłach, by zapewnić użytkownikom maksymalny komfort i ułatwić im codzienne funkcjonowanie. Kwestia obejmuje także wózki inwalidzkie elektryczne. Zakup pojazdu tego typu to dziś wyzwanie podobne do zakupu samochodu – trzeba dokładnie sprawdzić szereg parametrów, by mieć pewność, że sprzęt będzie dla nas możliwie najlepszy. Tylko, co to oznacza w praktyce? 

Wózki inwalidzkie elektryczne

Sprawdź inwalidzkie wózki elektryczne dostępne w ofercie Brandvital na: https://esklep.brandvital.eu/produkty/sprzet-rehabilitacyjny/pojazdy-elektryczne/wozki-elektryczne,2,129 

Co to znaczy dobry wózek inwalidzki elektryczny? 

Błędne jest przekonanie, że można postawić znak równości pomiędzy słowem „najlepszy” a „najbardziej zaawansowany”. Istnieje szereg bardzo zróżnicowanych powodów, dla których pacjenci poruszają się na wózkach inwalidzkich, szczególnie modelach elektrycznych. Różne są także oczekiwania i potrzeby co do rozwiązań funkcjonalnych. 

elektryczne wózki inwalidzkie

Najlepsze urządzenie to przede wszystkim takie, które:

  • jest dopasowane do charakteru i stopnia niepełnosprawności – zastosowane rozwiązania i wyposażenie odpowiadają charakterowi choroby i wynikającym z niej specyficznym potrzebom, 
  • jest dopasowany do trybu życia pacjenta – jego konstrukcja odpowiada zastosowaniu (inny typ pojazdu jest zalecany do poruszania się głównie po mieszkaniu, inną specyfikację mają wózki inwalidzkie elektryczne terenowe),
  • posiada szeroki zakres regulacji – daje to możliwość precyzyjnego dostosowania sprzętu do potrzeb pacjenta (np. tych wynikających z uwarunkowań anatomicznych, jego nawyków i preferencji). 

Zakupu najlepszego dla siebie wózka elektrycznego inwalidzkiego najlepiej zatem dokonywać w porozumieniu ze specjalistą. Pracownicy wysokiej klasy sklepów medycznych mają pełną wiedzę dotyczącą oferowanych sprzętów, by zapewnić rzetelne i merytoryczne wsparcie. Zdecydowanie warto z niego skorzystać, zwłaszcza jeśli wózek tego typu kupujemy po raz pierwszy. 

Wózki inwalidzkie elektryczne – na jakie parametry zwrócić uwagę? 

Możliwość konsultacji zakupu ze specjalistą nie oznacza, oczywiście, że nie powinniśmy dysponować choćby podstawową wiedzą na temat tych pojazdów. Można bowiem wskazać pewne kluczowe cechy wysokiej klasy wózka, o które warto dopytać sprzedawcę. 

  • Moc silnika – im mocniejszy silnik, tym większą prędkość jest w stanie rozwinąć wózek; słabsze silniki pozwalają rozpędzić się do 6 i 10 km/h, te mocniejsze do 8 i 12 km/h. 
  • Rodzaj akumulatora – dobry wózek inwalidzki z napędem elektrycznym wyposażony jest w akumulator żelowy, który jest bezobsługowy i może być ładowany wielokrotnie; warto pamiętać, że im mocniejszy silnik, tym większą pojemność powinien mieć akumulator. 
  • Typ siedziska – w tym przypadku wachlarz opcji jest dość szeroki – do dyspozycji mamy różne rodzaje siedzisk od standardowych po specjalistyczne, w tym samochodowe i lotnicze. W dobrym wózku siedzisko będzie odpowiednio wyprofilowane i „ustawne”, z regulowanymi kątami podparcia i możliwością zmiany wysokości; cenna jest także możliwość obrotu. 
  • Opcje dodatkowe – nowoczesne elektryczne wózki inwalidzkie doposaża się obecnie w liczne udogodnienia, które warto poznać. Przykładowo możliwość podłączenia laptopa może nie będzie niezbędna dla seniora, ale dla osoby młodej, która prowadzi aktywne życia zawodowe czy towarzyskie, już tak. 
  • Możliwość złożenia – wózki elektryczne inwalidzkie składane można bezproblemowo przewodzić w bagażniku samochodu, co jest zdecydowaną zaletą, zwłaszcza dla pacjentów, którzy mimo niepełnosprawności nie rezygnują z pasji podróżowania. Modułowa konstrukcja wózka i możliwość przetransportowania jest atutem także na co dzień, choćby wtedy, gdy czeka nas wizyta u lekarza. 

Różnorodność opcji dodatkowych i stopnia zaawansowania technologicznego idzie w parze z różnorodnością cen. Za modele najprostsze zapłacimy kilka tysięcy złotych, te bardziej nowoczesne to już wydatek rzędu kilkudziesięciu tysięcy. Istnieje możliwość pozyskania dofinansowania ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia (w kwocie 3 tys. złotych) oraz ze PFRON (tu wysokość wsparcia nie jest stała, średnio wynosi około 4-4,5 tys. złotych). 

Chętnie wykorzystywanym rozwiązaniem i opłacalnym jest wynajem elektrycznego wózka inwalidzkiego. W takiej sytuacji warto jednak skorzystać z usług renomowanej wypożyczalni, która dysponuje wyłącznie wysokiej jakości, regularnie serwisowanym sprzętem. 

 

Materiał zewnętrzny

2 komentarze

  1. Mam nadzieję, że nigdy nie będę potrzebowała takiego ani dla siebie, ani dla członków rodziny, dobrze jednak wiedzieć, gdzie szukać dobrego wózka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *