Wstawianie implantu zęba – co należy wiedzieć?

Lśniące, zdrowe włosy i piękny uśmiech dodają pewności siebie. Wiedzą o tym zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Dbanie o jamę ustną jest zdecydowanie bardziej problematyczne, chociażby z tego względu, że wizyty u stomatologa kojarzą się z lękiem, bólem i dyskomfortem. Utrata zęba jest problemem zarówno estetycznym, jak i zdrowotnym. Jeszcze nie tak dawno temu, jedynym rozwiązaniem sugerowanym przez dentystów po usunięciu zęba było założenie protezy (ruchomej lub stałej). Aktualnie największym zainteresowaniem i uznaniem pacjentów cieszy się wstawianie implantu zęba. Na czym polega zabieg i co należy o nim wiedzieć? 

wstawianie implantu zęba

Implantologia jest najskuteczniejszą metodą uzupełniania braków uzębienia. Polega na umieszczeniu w kości szczęki lub żuchwy swego rodzaju śrubki wykonanej z tytanu (nie koroduje i jest dobrze tolerowany przez organizm), która pełni rolę korzenia zębowego. W ciągu kilku miesięcy od wstawienia implantu następuje łączenie się go z tkanką kostną. Gdy elementy się zrosną, wówczas zakładany jest łącznik oraz korona zębowa stanowiąca uzupełnienie ubytku.

Wstawianie implantu zęba – co warto wiedzieć?

Temat wzbudza wciąż wiele obaw, które tak naprawdę wiążą się wyłącznie z niewiedzą lub otrzymaniem niewłaściwych informacji dotyczących wstawiania implantu zęba. Wyłącznie konsultacja w sprawdzonej klinice stomatologicznej specjalizującej się w implantologii może rozwiać nasze obawy i przekonać, dlaczego warto skorzystać z tej metody uzupełniania ubytków w jamie ustnej (a nie np. z protezy).

Co warto wiedzieć na temat wstawiania implantu zęba?

  • wskazania do wstawienia implantu zęba

Wstawianie implantu zęba zalecane jest oczywiście osobom, u których stwierdzono nieobecność pojedynczych zębów lub całkowite bezzębie. Braki w uzębieniu mogą wynikać np. z niewykształcenia się zawiązków zębowych, nieleczonej paradontozy, usunięcia zębów w wyniku próchnicy lub urazów mechanicznych np. w skutek wypadku. Konsekwencją ubytków zębowych nie jest tylko nieestetyczny wygląd i zachwiana pewność siebie. To również stopniowy zanik kości prowadzący do zaburzeń zgryzu, zmiany kształtu twarzy, przykurczy mięśniowych czy nawracających bólów głowy. Wstawienie implantu, który jest zdecydowanie bardziej komfortowy dla pacjenta niż proteza, może zapobiec temu procesowi.

  • przeciwwskazania do wstawienia implantu zęba

Wydawać by się mogło, że wstawienie implantu zęba niesie za sobą same korzyści. Okazuje się jednak, że ostateczną decyzję, o tym, czy można zastosować implantologię, podejmuje stomatolog, który może odmówić wstawienia implantu zęba w przypadku paradontozy, cukrzycy, chorób nowotworowych, ciąży, zbyt młodego wieku, ponieważ u nastolatków wciąż odbywa się proces rozwoju kości. Mogą również występować przeciwwskazania miejscowe takie jak zapalenie śluzówki czy urazy, które tymczasowo uniemożliwią wstawienie implantów.

  • rodzaje implantów

Jak każda dziedzina, również implantologia stale się rozwija, oferując coraz to nowsze rozwiązania. Aktualnie pacjenci mają do wyboru dwa rodzaje implantów: implanty tytanowe, implanty cyrkonowe. Te pierwsze, jak sama nazwa wskazuje, wykonane są z tytanu. Jest to niezwykle trwały metal, szybko integrujący się z kością. Implanty tytanowe są trwałe, wytrzymałe i stabilne. Ich wadą może być fakt, że w wyniku np. zaniedbania higieny jamy ustnej może dojść do obniżenia się linii dziąsła, przez co metalowa część implantu może stać się nieznacznie widoczna. Implanty cyrkonowe wykonane są z tlenku cyrkonu. Podobnie jak implanty tytanowe są trwałe i dobrze integrują się z tkanką kostną. Ich kolora nieco bardziej przypomina naturalnego zęba, niż w przypadku tytanowych implantów.

Implanty można również podzielić na: jednofazowe i dwufazowe. Implanty jednofazowe zakładane są w całości podczas jednej wizyty, co nie zawsze jest możliwe (zwłaszcza u osób ze znacznymi brakami w uzębieniu). Implanty dwufazowe polegają na wszczepieniu samego implantu, odczekaniu nawet do kilku miesięcy, aż rana w pełni się wygoi, a następnie założeniu korony.

W kwestii wyboru implantu powinniśmy w pełni zaufać doświadczeniu i wiedzy stomatologa.

  • bezpieczeństwo wstawiania implantu zęba

Poprawnie założony implant jest w pełni bezpieczny dla zdrowia i służy dożywotnio. To jednak w dużej mierze zależy od osób, które się na niego zdecydowały. Prawidłowa higiena jamy ustnej ma kluczowy wpływ na stan implantów. Zęby oraz przestrzenie międzyzębowe powinny być regularnie i starannie czyszczone, tak by nie dopuścić do gromadzenie się na zębach osadu. Warto pamiętać, że wszelkie nałogi obniżają zdolności regeneracyjne organizmu, co może mieć wpływ na przyjęcie się implantu. Najlepiej więc wyzbyć się nałogów, co przyniesie znacznie więcej zdrowotnych korzyści.

  • cena

Ciężko mówić o konkretnej kwocie, ponieważ ta uzależniona jest od wielu czynników. Cena może być uzależniona od użytych materiałów, wykorzystywanych technologii, dodatkowych konsultacji, a czasami nawet od takich dodatowych nieplanowanych, a niezbędnych usług jak podnoszenie zatoki szczękowej czy odbudowa kości. Dlatego też ceny implantów zębowych wahają się w granicach nawet od 2 tys. do 7 tys za jeden ząb. Niestety w kwestii wstawiania implantu zęba nie można nawet w najmniejszym stopniu liczyć na finansowanie przez NFZ.

Metoda All-on-4™

Interesując się implantologią nie można pominąć tematu metody All-on-4™, którą 20 lat temu opracował Dr Paulo Malo – założyciel MALO CLINIC kliniki dentystycznej w Warszawie. Metoda polega na odbudowie pełnego łuku zębowego (górnego, dolnego lub obu) stałym mostem opartym na czterech implantach, mocowanym w dniu wykonania zabiegu. Według opini specjalistów stosujących tę metodę, część chirurgiczna z reguły nie wymaga przeszczepu kości ani innego działania rekonstrukcyjnego w obrębie żuchwy czy szczęki. U pacjentów, u których nastąpił znaczny zanik kości szczęk, specjalnie zaprojektowane implanty zostają zakotwiczone w kości karzmowej.

3 komentarze

  1. z wielu rzeczy nawet nie zdawałam sobie sprawy. dziekuje za ten wpis

  2. dowiedziałam się wielu ciekawych rzeczy, które być może przydadzą mi się w przyszłości.

  3. OMG. Wizyty u dentysty mnie przerażają, a ta, podczas której wstawia się implant musi być straszna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *