Co pomaga na nietrzymanie moczu?

Nietrzymanie moczu to stosunkowo częsta dolegliwość, objawiająca się niekontrolowanym popuszczaniem moczu. Choć statystycznie częściej dotyka kobiety, z jej powodu mogą cierpieć także mężczyźni. Istnieje wiele przyczyn i rodzajów nietrzymania moczu, przy czym najczęściej spotykana jest postać wysiłkowa, w której krople moczu są mimowolnie oddawane w trakcie kaszlu, kichania, aktywności fizycznej lub śmiechu. Sytuacje te postrzegane są jako krępujące; to sprawia, że chory może wycofać się z życia towarzyskiego i seksualnego, a nawet zawodowego. Co pomaga na nietrzymanie moczu? Czy można je skutecznie leczyć?

Co pomaga na nietrzymanie moczu

Przyczyny nietrzymania moczu

Tym, co powoduje nietrzymanie moczu, jest przede wszystkim osłabienie mięśni Kegla, zwanych także mięśniami dna miednicy. Są one częścią tak zwanej przepony miednicy – grupy mięśni rozpiętych między strukturami kostnymi, które tworzą swoisty “hamak”, podtrzymujący narządy w jamie brzusznej.

Osłabienie mięśni będące powodem nietrzymania moczu najczęściej jest skutkiem ciąży i naturalnego porodu, zabiegów operacyjnych w obrębie podbrzusza (w tym operacji prostaty), otyłości, cukrzycy, schorzeń neurologicznych, menopauzy, ale także zaparć, stosowania niektórych leków, niewłaściwej diety oraz stosowania używek takich jak papierosy i alkohol.

Pomoc w nietrzymaniu moczu

W przypadku zaobserwowania niekontrolowanego oddawania moczu – zarówno w większej ilości, jak i w sytuacji np. popuszczania kilku kropli przy kaszlu – konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem. Pomoc w nietrzymaniu moczu rozpoczyna się od ustalenia przyczyn dolegliwości; na tej podstawie dobierane są odpowiednie metody leczenia.

Wśród metod leczenia nietrzymania moczu należy wymienić przede wszystkim zmianę stylu życia, farmakoterapię i zabiegi chirurgiczne oraz laserowe. Jednak jedną z najskuteczniejszych są specjalne ćwiczenia.

Nietrzymanie moczu – naturalne sposoby

Wystąpienie nietrzymania moczu często powiązane jest z ogólną kondycją organizmu. Dlatego dbałość o prawidłową masę ciała oraz codzienną dawkę ruchu może w wielu przypadkach pomóc w uporaniu się z tą kłopotliwą dolegliwością. To, co na nietrzymanie moczu jest szczególnie pomocne, to zaniechanie ćwiczeń, których wykonywanie może wiązać się z dźwiganiem lub mocnym napinaniem lub przeciążaniem mięśni brzucha. Wśród nich należy wymienić przede wszystkim bieganie oraz tzw. “wyciskanie” na siłowni. Warto zastąpić je takimi aktywnościami jak joga, pilates lub pływanie.

Wiele osób obawia się, że podczas wysiłki fizycznego może dojść do krępujących sytuacji. Dlatego konieczne jest dostosowanie treningu do swoich potrzeb oraz możliwości. Należy także zadbać o to, by przed rozpoczęciem ćwiczeń przy nietrzymaniu moczu nie pić zbyt dużych ilości płynów oraz unikać jedzenia moczopędnych produktów, np. niektórych owoców.

Wśród sposobów na nietrzymanie moczu należy także wymienić dietę. Choć nie wyeliminuje ona problemu, może mieć znaczny wpływ na komfort codziennego funkcjonowania. Dlatego warto z jadłospisu wyeliminować moczopędne lub drażniące drogi moczowe produkty, takie jak cytrusy, pietruszka czy pomidory. Należy przy tym sięgać po produkty bogate w magnez oraz witaminę D. W diecie osoby borykającej się z nietrzymaniem moczu nie może zabraknąć także żurawiny – świeżej lub suszonej, najlepiej bez dodatku cukru.

Ćwiczenia na nietrzymanie moczu

Do najskuteczniejszych sposobów na nietrzymanie moczu u mężczyzn i kobiet należą ćwiczenia. Specjaliści zalecają między innymi trenowanie wydłużania przerw między wizytami w toalecie – zaczynając nawet od kilku minut, by z czasem je wydłużać. Pomocne przy tym może być zapisywanie wyników celem późniejszej konsultacji z lekarzem.

Coraz bardziej popularną metodą są ćwiczenia mięśni Kegla. Choć znane są przede wszystkim jako treningi dla kobiet, pomagają też na nietrzymanie moczu u mężczyzn. W tym celu można stosować specjalne akcesoria, takie jak kulki waginalne od n69.pl; Ułatwiają one zaciskanie odpowiednich mięśni i skuteczny, bezpieczny trening. Ważne jednak, by wybierać wyłącznie kulki od sprawdzonych producentów, takich jak marka Lelo, która posiada w ofercie zarówno kulki przeznaczone dla kobiet, jak i modele dostosowane do męskiej anatomii: https://n69.pl/produkty-erotyczne-dla-kobiet/kulki-gejszy-do-cwiczen-miesni-kegla.

Staranny wybór kulek to pewność, że dany model został wykonany z bezpiecznych, hipoalergicznych materiałów, takich jak silikon medyczny i wysokiej jakości tworzywo ABS. Tylko one umożliwiają utrzymanie odpowiedniego poziomu higieny – tak ważnego u osób z dolegliwościami układu moczowo-płciowego.

 

Artykuł sponsorowany 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *