Super ziarna, Super zboża. Książki, które warto mieć

Dziś mam wam do pokazania aż 3 książki, ale w związku z tym, że ich tematyka jest bardzo powiązana ze sobą uznałam, że zaprezentuję je w jednym wpisie. W ubiegłym roku, również jesienią, nabyłam książki z czystej ciekawości, nie spodziewałam się jednak, że staną się aż taką inspiracją w mojej kuchni. Dzięki tym trzem, niepozornym książkom, wzbogaciłam jadłospis o 230 przepisów. Zdrowych przepisów, zawierających super ziarna i super zboża, ale od początku.

super zboża

Super ziarna

Super ziarna autorstwa Kim Lutz to leksykon wiedzy na temat właściwości nasion, ich wpływu na organizm ludzkim, aż w końcu zbiór prostych i smacznych przepisów na śniadania, przekąski, dania główne, a także desery.

Kim jest mieszkającą na stałe w Chinach autorką bloga Kim’s Welcoming Kitchen (welcoming-kitchen.com), a także wynalazczynią w pełni naturalnego, gorącego kakao instant oraz miksu deserowego. Jest autorką wielu książek zawierających zdrowe przepisy, m.in. na bezglutenowe potrawy wegańskie bez alergenów.

W książce Super ziarna opowiada jak dzięki nasionom można zapobiegać chorobom układu krążenia, walczyć z nowotworami, uderzeniami gorąca, wzmacniać mózg oraz leczyć choroby układu pokarmowego, a także zwalczać cukrzycę i nadwagę.

Wśród super nasion znalazły się chia (którym w pełni poświęcona jest trzecia z omawianych przeze mnie książek, komosa ryżowa, nasiona lnu, konopie, amarantus.

super ziarna

Super zboża

Super zboża to kolejna pozycja Kim Lutz. Książka ma identyczną formę, jak jej poprzedniczka. Opowiada o właściwościach takich zbóż jak: farro, orkisz, proso, owies, sorgo, teff. Autorka tłumaczy, dlaczego warto je spożywać i jakie cenne składniki odżywcze zawierają.

Super zboża poza ciekawą i łatwą do przyswojenia wiedzą zawiera 75 przepisów na śniadania, zupy i sałatki, dania główne na obiad i kolację, domowe pieczywo oraz inne wypieki oraz desery. Większość przepisów jest niesamowicie prosta, a przygotowanie ich szybko wchodzi w nawyk, dzięki czemu z łatwością zastępujemy tradycyjne wysokokaloryczne posiłki, tymi, które smakują nam równie dobrze, a są znacznie zdrowsze.

Chia

Trzecią książką jest Chia, autorstwa dr Wayne Coates, o której wspominałam już we wpisie Chia – najbardziej odżywcza roślina. 5 faktów, które warto wiedzieć o chia.

nasiona chia

Książka jest uzupełnieniem wiedzy zawartej w pozycji Super ziarna, a dzięki temu, że obie mają różnych autorów, również przepisy w nich zawarte są zupełnie inne. Dzięki niej nasiona chia są nieodłącznym składnikiem wielu potraw w moim domu. Chętnie dodaję je do jogurtu czy soków, które sama przygotowuję. Chia dodaję w całości (nawet do lodów), a ich niewielki rozmiar nie przeszkadza nawet córce.

Trzy zaprezentowane przeze mnie książki są ogromnym krokiem do poprawy jakości swojego życia, samopoczucia, wyglądu i funkcjonalności. Dopiero po uzupełnieniu diety, jesteśmy w stanie ocenić, jak bardzo naszemu organizmowi brakowało składników zawartych w ziarnach i zbożach. Odczujemy to zarówno w poprawionym samopoczuciu, odporności, jak i wyglądzie np. cery czy włosów.

chia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *