Jak przygotować się do seksu analnego? Praktyczne porady!

Seks analny pozostaje wciąż tematem tabu nawet wśród osób, które dość często i chętnie rozmawiają o swoich łóżkowych uniesieniach. Zdecydowanie więcej osób z większą śmiałością opowiada o swoich doświadczeniach związanych z seksem oralnym. Choć stereotypy powoli są przełamywane i coraz więcej kobiet śmielej podchodzi do zabaw analnych, i tak do najczęstrzych obaw należy brak higieny i ból, które, jeśli dobrze się przygotujemy, wcale nie muszą towarzyszyć tego typu igraszkom. A więc jak przygotować się do seksu analnego, by partnerka odczuwa satysfakcje i komfort? 

jak przygotować się do seksu analnego

Z badań prof. Zbigniewa Izdebskiego „Seksualność Polaków” wynika, że seks analny uprawia co szósty dorosły mieszkaniec naszego kraju, choć zapewne marzy o nim każdy mężczyzna. Seks analny jest bowiem yważany przez mężczyzn za atrakcyjny, ponieważ odbyt jest znacznie ęższy od pochwy, co zwiększa ich doznania erotyczne. Poza tym, jako że jest to forma seksu niestosowana na codzień, na mężczyzn działa stymulująco świadomość, że robią coś nowego, może nawet trochę zakazanego.

W przypadku kobiet, silne unerwienie okolic odbytu umożliwia silniejsze doznania seksualne, a więc jego penetracja, połączona z jednoczesną stymulacją pochwy czy łechtaczki potęgują kobiece odczucia.

Rodzaje seksu analnego

Seks analny można uprawiać na wiele różnych sposób, stąd też można spotkać się z kilkoma określeniami dotyczącymi tej formy aktywności seksualnej. Pierwszą z nich jest fisting, czyli penetracja odbytu aż do jelita grubego za pomocą całej dłoni. Jest to bardzo niebezpieczna forma seksu analnego, wymagająca zachowania niezwykłej ostrożności, ponieważ niesie za sobą ryzyko urazów i podrażnień (np. zbyt długimi paznokciami). Powstała wskutek tego rana może bardzo łatwo ulec zakażeniu. Inną formą seksu analnego jest fingering, czyli penetracja odbytu partnera tylko za pomocą palców. Penetracja analna moze odbywać się także przy użyciu męskiego członka lub różnego rodzaju gadżetów erotycznych. Niekiedy formą gry wstępnej polegającej na pieszczeniu językiem odbytu jest tzw. rimming lub inaczej anilingus.

Seks analny – od czego zacząć?

Pierwszy raz ma dla kobiety kluczowe znaczenie, bowiem wpływa na to, jaki stosunek w przyszłości partnerka będzie miała do zbliżeń. Mowa rónież o seksie analnym. Dlatego nie ma tu mowy o pośpiechu, czy wywieraniu nacisku na partnerkę. Kobieta musi być w pełni zdecydowana, odprężona i odczuwać satysfakcję ze zbliżenia. Jeśli partner nie jest w stanie jej tego zapewnić podczas pierwszego analnego razu, istnieje ogromne ryzyko, że do kolejnych, zwyczajnie już partnerka nie dopuści.

Jak przygotować się do seksu analnego?

 • higiena osobista – właściwym przygotowaniem do seksu analnego jest wykonanie lewatywy. Wystarczy samodzielnie, przed prysznicem, z wykorzystaniem gruszki do lewatywy 200ml (lub jednorazowych wlewek dostępnych w aptekach) przeprowadzić w pełni bezpieczny i bezbolesny zabieg. Można do niego użyć zwykłej wody lub naparu z rumianku. Po wypróżnieniu można mieć pewność, że odbyt jest w pełni pusty i przygotowany na penetrację. Warto pamiętać, że bakterie znajdujące się w odbycie nie powinny trafić do pochwy, a tym bardziej do ust. Wbrew temu, co można zaobserwować na filmach pornograicznych, nie należy odbywać seksu klasycznego po analnym. Przeniesienie flory bakteryjnej odbytu do pochwy może skutkować zakażeniami i zakończyć się antybiotykoterapią lub środkami antygrzybiczymi.
 • gra wstępna – seks analny musi wywoływać przyjemne skojarzenia, dlatego gra wstępna ma kluczowe znaczenie. Przede wszystkim do penetracji może dojść dopiero w momencie, gdy mięśnie są rozluźnione. By tego dokonać, wystarczy nawilżyć palec lubrykantem i kolistymi ruchami pieścić zwieracz. Wsunięcie palca do środka spowoduje mimowolny skurcz, po chwili jednak mięśnie przyzwyczają się i rozluźnią. Delikatne pieszczoty zwieracza polegające na wsuwaniu i wysuwaniu palca powinny sprawiać przyjemność. Po pewnym czasie można wsunąć drugi palec.
 • lubrykanty – o ile w przypadku seksu tradycyjnego można się bez nich obyć, tak w seksie analnym są niemalże niezbędne. Istnieje wiele produktów na bazie wody, przeznaczonych do analnej penetracji. Stosując je unikamy dyskomfortu, otarć, a nawet pęknięć skóry, która w okolicach odbytu jest niezwykle delikatna i wrażliwa.
 • akcesoria i gadżety – warto o nich pomyśleć, zwłaszcza w przypadku seksu analnego. Oferty drogerii erotycznych aż pękają w szwach od ilości gadżetów potęgujących doznania, ale też zwiększających komfort. Jednym z takich gadżetów jest drgająca zatyczka analna, która łączy w sobie fukcje tradycyjnych zatyczek analnych z kulkami gejszy.
 • pozycja seksualna – ta również ma duże znaczenie, zwłaszcza dla osób początkujących. Najpopularniejsze to: misjonarska (z miednicą uniesioną do góry), na jeźdźca, kolankowo-łokciowa (“na pieska”), boczna (“łyżeczki”).

Wady seksu analnego

Należy pamiętać, że odbyt nie jest naturalnie przystosowany do penetracji. Choć nie jest szkodliwa dla zdrowia może mieć wpływ na pojawienie się nieprzyjemnych dolegliwości, taich jak: hemoroidy, nietrzymanie stolca, biegunka, bóle jelit, gazy i zaparcia, rozdęcie brzucha. Ponadto w czasie stosunku analnego może dojść do przebicia ściany jelita lub rozluźnienia zwieracza.

Seksu analnego nie powinny uprawiać także osoby, mające objawy np. wrzodziejącego zapalenia jelita grubego, kłykciny kończystej, żylaków odbytu czy zmian zapalnych okolic odbytu.

Największy dyskomfort po zakończonej wytryskiem penetracji analnej może powodować pierwsze wypróżnianie, przypominające bardzo rozluźniony stolec.

5 komentarzy

 1. mówi się, że nic co ludzkie nie jest nam obce i ja sie z tym zgadzam, ale komfort psychiczny jest bardzo istotny podczas seksu, dlatego warto zastosować twoje wskazówki 🙂

  1. Author

   mówi się też, że wszystkiego w życiu trzeba spróbować, ale też być “coś nowego” mogło nam się spodobać trzeba wiedzieć, jak się do tego przygotować 🙂

 2. w moim środowisku nie mówi się o takich rzeczach. zaściankowe towarzystwo uznaje tylko seks po bozemu przy zgaszonym swietle

 3. brawo za ten artykuł i przede wszystkim za odwage napisania go

 4. oj tam oj tam. nie ma żadnych wad 😀 😀 😀

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *