Olejowanie włosów – jak dobrać odpowiedni olej do rodzaju włosów?

Olejowanie włosów jest najskuteczniejszą metodą ich regeneracji. Jednak nie każdy olej nadaje sie do olejowania i nie każdy odpowiada naszemu rodzajowi włosów. W podjęciu decyzji, jaki olej wybrać do olejowania włosów decyduje stopień porowatości włosów. Im bardziej zniszczone (wysokoporowate), tym łuski włosów są bardziej odchylone od rdzenia, a gdy włosy są zdrowe, łuski przylegają. Porowatość włosów można sprawdzić szybkim samodzielnym testem. 

olejowanie włosów

Jak sprawdzić stopień porowatości włosów?

Do szklanki wypełnionej letnią lub ciepłą wodą należy wrzucić swój jeden włos, tak by nie opierał się o ścianki szklanki i zostawić go na ok. 5-10 minut. Jeśli po upływie tego czasu włos nadal utrzymuje się na powierzchni wody oznacza to, że masz włosy niskoporowate. Jeśli zanurzył się tylko trochę masz włosy średniporowate, jeśli zaś wciągnął wodę w takim stopniu, że znalazł się na dnie szklanki, oznacza to włosy wysokoporowate.

Ten szybki test pozwala ustalić jaki olej będzie najbardziej nadawał sie do olejowania. Ja popełniłam ogromny błąd, ponieważ przez długi czas olejowałam włosy olejem kokosowym (o czym wam nawet już wspominałam), który jest przeznaczony do włosów niskoporowatych, a moje niestety są wysokoporowate.

Olejowanie włosów – zabieg pielęgnacyjny polegający na systematycznym wcieraniu w skórę głowy oraz włosy naturalnych olejów roślinnych w celu poprawy kondycji włosów, leczenia ich i zapobiegania problemom z nimi i skórą głowy.

Jaki olej do włosów wysokoporowatych?

Dla włosów wysokoporowatych najlepsze oleje to: olejek awokado, olejek rycynowy, olej z ryżu, olej z orzechów laskowych, olej z pestek śliwki, olej z orzechów makadamia, olejek ze słodkich migdałów, olej z nasion papai, olej z orzechów brazylijskich, olej z pestek brzoskwini, olej z pestek moreli.

 

Dla włosów bardzo wysokoporowatych najlepsze oleje to: olej z wiesiołka, olej z pszenicy, olej z orzechów włoskich, olej komosy, olej z pestek winogron/ dyni / arbuza /  wiśni / moreli / brzoskwini, olej z nasion truskawki / porzeczki / jabłka / jeżyny, z czarnuszki, olej z amarantusa, olejek rycynowy, olej sojowy, olej kukurydziany, olej lniany, olej słonecznikowy, olej makowy, olej konopny, olej z awokado, olej z orzechów laskowych, olejek ze słodkich migdałów, olej arachidowy.

olej konopny

olej z orzechów włoskich

olej z awokado

Jaki olej dla włosów średnioporowatych?

Dla włosów średnioporowatych najlepsze oleje to: olejek rycynowy, olej słonecznikowy, olej jojoba, olej lniany, olej z kiełków pszenicy, olej z pestek dyni i inne bogate w kwasy omega-3 i omega-6 olej z pestek dyni

Jaki olej dla włosów o normalnej porowatości?

Dla włosów o normalnej porowatości najlepsze oleje to: olej arganowy, olej jojoba, olej z orzechów makadamia, olejeku abisyńskiego, oleju rzepakowego, olejku ze słodkich migdałów, oleju z orzechów laskowych, oleju z orzechów brazylijskich, oleju ryżowego, olejku rycynowego, oleju sezamowego, oliwy z oliwek, oleju moringa, oleju z nasion meadowfoam, oleju z miodli indyjskiej (Neem), oleju z nasion papai, oleju z kiełków pszenicy.

olej sezamowy

Jaki olej dla włosów niskoporowatych?

Dla włosów niskoporowatych najlepsze oleje to: olej kokosowy, olej palmowy, olejek rycynowy, olej słonecznikowy, olej lniany, olej babassu, masło kakaowe, masło shea.

Jak poprawnie olejować włosy?

Włosy zarówno przed olejowaniem, jak i po powinny być dokładnie rozczesane. Choć niektóre źródła podają, że wystarcza 15 minut trzymania oleju na włosach, ja się z tym nie zgadzam. Olejuję włosy na minimum 3 godziny przed myciem. Czasami pozostawiam olej na noc. Włosy zawsze są owinięte ręcznikiem. Poświecam także kilka minut, by podgrzać “turban” ciepłym powietrzem z suszarki. Oleje dzięki wysokiej temperaturze łatwiej przenikają do włosów. Olej należy nakładać na jak najcieńsza pasma włosów, nigdy na całe pukle. Po olejowaniu zawsze należy dokładnie umyć włosy.

21 komentarzy

  1. Fantastyczny artykuł. Konkretny i z bardzo przydatnymi informacjami. Test zrobię sobie wieczorem i bez problemu dzięki Tobie dobiorę sobie olej. Nigdy nie ufam chwilowym “modom ” na dany produkt.
    A zdjęcia rzeczywiście cudne!

    1. Author

      Daj znać wieczorem, jak wrażenia, mnie zapach oleju konopnego wczoraj bardzo zniechęcił, ale nie zamierzam się poddawać.

  2. Długo szukałam takiego artykułu. Od jakiegoś czasu zastanawiam sie nad olejowaniem włosów i myśle ze jesień to dobry moment żeby zacząć

    1. Author

      Bardzo dziękuję za miłe słowa. Mnie również jesień zmobilizowała do dbania o włosy, mam nadzieję, że na wiosnę będzie efekt wow.

  3. Olejowanie to na prawdę świetna sprawa. Kiedyś stosowałam tą metodę ale jakoś ostatnio ją zaniedbałam. Musze do niej wrócić.

    1. Author

      Ja przymierzam się jeszcze do zrobienia tzw. “glutka lnianego”. Ciekawa jestem efektów.

  4. Hmm. Myślę, że niewiele osób zdaje sobie sprawę jak istotne jest dobranie jakiegokolwiek kosmetyku do własnej osoby. Ten niezwykle prosty i co również istotne darmowy test pozwala dobrać odpowiedni kosmetyk.

    1. Author

      Myślałam, że moje włosy są średnioporowate. Domyślałam się, że nie są mega zdrowe, ale też nie zakladałam, że jest tak żle. To jeszcze nie tragedia dla włosów, ale to właśnie świadomości i odpowiedniemu doborowi pielęgnacji jestem w stanie pomóc swoim włosom. Test trwa moment i warto go wykonać.

    1. Author

      Krótki test, a pozwala dobrać odpowiednią pielęgnację do swoich włosów. Naprawdę polecam. Wcześniej miałam wrażenie, że nie rozumiem się ze swoimi włosami 🙂 okazało się, że wystarczyło dostsowanie pielęgnacji do ich potrzeb.

    1. Author

      hahaha, tak, pod tym wzgledem zazdroszczę facetom 😀

  5. Nawet nie wiesz jak ogromnie wdzięczna jestem Ci za ten tekst. Poważnie! Nie miałam pojęcia, że olej dopasowuje się do rodzaju włosów. Olej to olej, a tu niespodzianka. Idę robić test i kupię sobie odpowiedni olej, bo moje włosy są aktualnie w opłakanym stanie i koniecznie muszę coś z nimi zrobić.

    1. Author

      Dla mnie to też było zaskoczeniem, zwłaszcza, że olejowałam włosy od dawna niewłaściwym olejem, a spektakularnych efektów nie było. Stawiam teraz na świadomą pielęgnację i mam nadzieję, że włosy swoim wyglądem odwdzięczą mi się za to 🙂

  6. Dzięki za cenne wskazówki, już od dłuższego czasu się zbieram, ale przy swoich turbo gęstych włosach boję się, czy je później domyję 🙂

  7. Nie mam cierpliwości do stosowania jakiś zabiegów na włosy… Ale w sumie też nie są mi szczególnie potrzebne, niemniej ciekawy wpis 🙂

  8. Bardzo fajny wpis. Nigdy nie olejowałam włosów, ale chętnie to zrobie w wolny dzień.

  9. Zapach oleju konopnego całkowicie mnie odrzuca. Mam odruch wymiotny. Jutro zaczynam olej z awokado i modlę się, by było lepiej.

  10. Kiedyś olejowałam włosy olejem lnianym ale zaczęły mocniej wypadać więc musiałam przestać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *