Pigmentacja to proces, w którym pod wpływem melanocytów – komórek zabarwionych pigmentem na powierzchni skóry powstają tzw. plamki pigmentacyjne. Piegi i plamy starcze nie stanowią zagrożenia dla zdrowia, jednak powodują problemy natury estetycznej. Czym są przebarwienia i jak się ich pozbyć?
Przebarwienia: czym są i jak powstają?
Przebarwienia to obszar nadmiernego nagromadzenia melaniny, specjalnego pigmentu znajdującego się w różnych warstwach naskórka. Kiedy odkłada się w górnej warstwie, na skórze tworzą się małe plamki (na przykład piegi lub pieprzyki ). Mogą mieć kolor od jasnożółtego do brązowego i w większości przypadków nie przysparzają właścicielowi wielu kłopotów i zmartwień.
Zupełnie inaczej wyglądają przebarwienia na twarzy, które odkładają się w głębszych warstwach naskórka – na powierzchni skóry pojawiają się ciemnobrązowe plamy. Taka pigmentacja jest uciążliwa, a w niektórych przypadkach jest też bardzo niepokojąca. Plamy pigmentowe mogą pojawić się zarówno u młodych ludzi, jak i u mężczyzn i kobiet po 50. roku życia. Z reguły ich pojawienie się jest bardziej prawdopodobne w wieku 35-40 lat. W pojedynczych przypadkach mijają samoistnie, znacznie częściej pozbycie się ich wymaga dużego wysiłku. Najczęściej chodzi o zabieg usuwania przebarwień laserem.
Czynnik dziedziczny (genetyczny). Jest wynikiem predyspozycji genetycznych i zwykle jest diagnozowany przy urodzeniu. Ciężką pigmentację można leczyć nowoczesnymi technikami chirurgicznymi (na przykład resurfacing laserowy). Czasami powodem są zmiany hormonalne w ciele. Taka pigmentacja może być dość zauważalna i jest konsekwencją zmian hormonalnych związanych z cyklem miesiączkowym, ciążą, okresem poporodowym, brakiem równowagi hormonalnej z powodu jakiejkolwiek choroby. Eksperci nie zalecają w tym przypadku samoleczenia, ponieważ ważne jest tutaj dokładne ustalenie diagnozy i przeprowadzenie leczenia choroby podstawowej.
Mechaniczne uszkodzenie skóry, to powstawanie plam starczych w wyniku prób leczenia trądziku, z przewlekłą i ciężką furunculosis, z powodu narażenia na czynniki chemiczne i termiczne (oparzenia), a także w wyniku źle wykonanych zabiegów kosmetycznych ( peeling chemiczny, laserowe odnawianie powierzchni itp.). Intensywność jest bardzo zróżnicowana i bezpośrednio zależy od wielu elementów – cech skóry konkretnego pacjenta, stopnia i głębokości urazu. Powodem może być też agresywna ekspozycja na promieniowanie ultrafioletowe. Barwne plamy tego typu są wywoływane agresywną ekspozycją na światło słoneczne lub inne źródła promieniowania ultrafioletowego. Często pojawiają się na twarzy, ponieważ skóra tej części ciała jest najcieńsza i najbardziej wrażliwa. Ostatecznie przyczyną jest starzenie się skóry. W pewnym wieku (po 40-50 latach i więcej) u niektórych osób pojawiają się charakterystyczne plamy starcze, które znajdują się na twarzy, szyi, ramionach. Jest to wynik aktywnej syntezy melaniny i konsekwencja jej nierównomiernego rozmieszczenia w warstwach skóry, a także zmian w gospodarce hormonalnej i naturalnego starzenia się organizmu, a w szczególności skóry. Ponadto pigmentacja w tym wieku może być konsekwencją manifestacji różnych chorób przewlekłych. Ten stan zwykle nie stanowi zagrożenia dla osoby, ale wymaga dokładniejszego monitorowania stanu zdrowia.
Inne przyczyny pojawienia się pigmentacji to choroby przewodu pokarmowego i patologia nerek, niedobór ważnych witamin lub minerałów, stosowanie niektórych leków ( zwłaszcza niekontrolowanych lub długotrwałych), a także objawy alergiczne spowodowane stosowaniem niespełniających lub niewłaściwych kosmetyki i produkty pielęgnacyjne.
Jak się pozbyć przebarwień? Sprawdzone sposoby
Podstawową zasadą terapii jest ustalenie przyczyny i leczenie dostosowane do tego czynnika. Powinieneś skonsultować się z lekarzem, którym może być:
- Terapeuta.
- Ginekolog.
- Gastroenterolog.
- Endokrynolog.
Specjalne zabiegi kosmetyczne wykonywane są tylko w wyspecjalizowanych instytucjach i tylko przez doświadczonych specjalistów, w przeciwnym razie możliwe są poważne komplikacje. Wybór techniki to prerogatywa dermatologa, kosmetologa. Przy wyborze metody leczenia bierze się pod uwagę nasilenie pigmentacji i obszar lokalizacji oraz charakter plamki, jej kształt i wielkość, a także wskazania i przeciwwskazania do określonej metody u każdego pacjenta. Główne sposoby walki z pigmentacją skóry to:
Peeling ( metoda ultradźwiękowa i chemiczna ). Do metody chemicznej stosuje się różne kwasy (azelainowy, glikolowy, owocowy itp.) Efektem działania jest regeneracja naskórka. Podczas korzystania z metody ultradźwiękowej wymagany jest specjalny sprzęt, za pomocą którego w skórę wstrzykuje się różne leki. Rezultatem jest odnowa i wybielenie skóry.
Nowoczesna metoda – peeling laserowy
Przeprowadza się go na specjalnym sprzęcie, za pomocą wiązki laserowej usuwa się warstwę skóry, uruchamia mechanizmy jej odnowy i odmładzania. Metoda zaliczana jest do jednych z najbardziej postępowych i łagodnych, po których lista negatywnych powikłań jest ograniczona, choć metoda jest dość bolesna. Zwykle po zabiegu zaleca się stosowanie specjalnych środków leczniczych, a porady dotyczące pielęgnacji skóry udzielane są przez cały okres rehabilitacji i po niej. Zabieg należy zaplanować w okresie zimowym, gdyż wiosną i latem skóra narażona jest na agresywne działanie promieniowania słonecznego, co pogarsza okres rehabilitacji. Laser, jeśli jest używany prawidłowo, daje doskonały efekt – odmłodzenie skóry, zwiększenie jej elastyczności, uzyskanie pięknego i równomiernego kolorytu.