Mata do ćwiczeń – jak wybrać odpowiednią?

Odpowiednio gruba mata do ćwiczeń to obowiązkowe wyposażenie każdego treningu fitness, niezależnie od tego, czy ćwiczysz w domu, czy w klubie sportowym. Ze względu na szeroki asortyment mat wybór konkretnego modelu bywa trudny. Sprawdź zatem, na co zwrócić uwagę, kupując matę.

mata do ćwiczeń

Grubość maty

Podstawowym parametrem, który musisz wziąć pod uwagę, kupując matę, jest jej grubość. Jeśli uprawiasz ćwiczenia relaksacyjne albo jogę, wystarczająca okaże się mata cienka, o grubości ok. 0,2-0,3 cm. Zapewnia ona odpowiednią stabilność w przypadku wspomnianych ćwiczeń, a ponadto nie zajmuje wiele miejsca po złożeniu.

Jeśli natomiast wykonujesz ćwiczenia fitness, lepszym wyborem będzie gruba mata do ćwiczeń, którą znajdziesz w sklepie https://be-active.pl/product-pol-1367-Gruba-mata-do-cwiczen-fitness-yoga-10mm-NBR-pretorians-limonkowa.html. Model o grubości 1-1,5 cm zapewni komfort podczas np. wykonywania brzuszków. Grubsze modele są szczególnie polecane dla osób szczupłych, ponieważ zapewniają im lepszą wygodę podczas ćwiczeń.

W sklepach dostępne są też modele o grubości ok. 0,6-0,8 cm. Są one polecane osobom, u których cienkie maty powodują dyskomfort, a grube sprawiają, że ich ręce zapadają się w materiale.

Rodzaj materiału

Kupując matę, zwróć też uwagę na materiał wykonania. Zarówno cienka, jak i gruba mata do ćwiczeń, może być wykonana z korka, kauczuku, mikrofibry, tworzywa PVC, pianki EVA albo TPE. Modele z PVC są niedrogie i jednocześnie bardzo trwałe. Droższe są wersje z pianki EVA i TPE. Wyższa cena idzie jednak w parze z większym komfortem i lekkością. Modele te są również antypoślizgowe. Ekologiczne wyroby z korka to najlepszy wybór dla osób, dla których ważna jest troska o środowisko naturalne. Maty kauczukowe mają świetną przyczepność, co sprawia, że są szczególnie polecane dla osób uprawiających jogę. Wersje z mikrofibry wchłaniają z kolei nadmiar potu.

Dodatkowe parametry i właściwości

Wybierając matę do ćwiczeń, sprawdź też jej sposób składania. Najlepsze są bowiem modele zwijane w rulon, ewentualnie składane w harmonijkę. Upewnij się, że mata jest antypoślizgowa. Sprawdź też jej rozmiar i dopasuj do preferencji. Standardowe wymiary mat wynoszą od 173 do 183 cm wysokości i ok. 61 cm szerokości, choć są również modele mniejsze i większe. Dobra mata powinna być dopasowana do wymiarów i parametrów ciała użytkownika: zarówno jego wzrostu, jak i masy. Ważne, aby była łatwa w utrzymaniu czystości, trwała i przystosowana do rodzaju i miejsca uprawiania konkretnej aktywności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *